Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Войната се печели с икономика": Защо Путин назначи Андрей Белоусов за военен министър?

14 май 2024, 10:50 часа • 6531 прочитания

„Приоритетът на Путин е войната; войната на изтощение се печели с икономика“, пише в Twitter Александра Прокопенко, бивш съветник в Руската централна банка.

Повод за думите ѝ е назначението на икономиста Андрей Белоусов начело на руското Министерство на отбраната. Бившият вицепремиер не е служил нито ден в руската армия, също като доскорошния военен министър Сергей Шойгу (преди да бъде назначен), пратен на водеща позиция в Съвета за национална сигурност вместо Николай Патрушев.

Още: Путин размести най-важните си пешки: Шойгу и Патрушев

Този избор на Владимир Путин показва, че издирваният от съда в Хага диктатор възнамерява да спечели войната, като смаже Украйна в продължителна надпревара във въоръжаването, анализира Politico

Няколко руски военни блогъри изразиха надежда, че отстраняването на Шойгу от поста министър на отбраната и назначаването на Андрей Белоусов ще подобри бюрократичните проблеми в руското МО и ефективността на военнопромишления комплекс. Те представиха Белоусов като компетентен мениджър, който можел да изкорени корупцията.

Още: Един от най-верните на Путин - кой е новият руски военен министър Андрей Белоусов

Защо Путин уволни Шойгу?

След началото на пълномащабната война в Украйна слуховете за предстоящата оставка на министъра на отбраната се появяваха редовно. Тази тема се обсъждаше особено активно през първата половина на 2023 г. - на фона на открития конфликт между Сергей Шойгу и основателя на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин. Този спор се разреши от само себе си - лидерът на наемниците организира неуспешен бунт, а два месеца по-късно загина в много странна самолетна катастрофа.

Още: WSJ: Евгений Пригожин е убит, ето кой стои зад покушението

Преди поредното встъпване в длъжност на Путин на 7 май 2024 г. възможната оставка на Шойгу отново започна да се обсъжда сред руския елит и политолозите. Според някои експерти смяната на Шойгу е свързана с ареста на неговия заместник Тимур Иванов, който е обвинен в корупция.

Още: Ген. Суровикин се връща на мястото на арестувания за корупция заместник на Шойгу: Руски канали

Конфликт с шефа на "Ростех"

Източници на независимата рускоезична медия „Медуза“ (базирана в Латвия), близки до Кремъл и до правителството, смятат, че решаващият фактор за оставката на Шойгу е бил конфликтът му със Сергей Чемезов - ръководителя на „Ростех“, един от основните доставчици на руската армия. Според тях през последните месеци министърът е започнал редовно да се оплаква на Путин от забавянето на доставките на оръжие, както и от факта, че най-модерните оръжия изобщо не стигат до фронта.„Посланието беше следното - щяхме да напреднем много повече, но отбранителната индустрия ни разочарова“, обобщава един от източниците.

В началото на май конфликтът стана публично достояние. Първо Шойгу открито поиска от отбранителната индустрия да увеличи доставките за фронта. Чемезов отговори, като заяви, че „Ростех“ редовно снабдява Министерството на отбраната с всичко, от което то се нуждае. Източник на "Медуза" подчертава, че Чемезов не е харесал „клеветите“ на Шойгу. Друг събеседник на медията посочва, че всъщност Чемезов е обединил усилията си с ръководителя на руската гвардия Виктор Золотов, който дълго и безуспешно е искал оставката на Шойгу, опитвайки се да издигне някой близък човек - например губернатора на Тулска област Алексей Дюмин.

Още: Руските доброволци се бият срещу руската армия: Новините от Харков (ВИДЕО)

Шойгу искал да "бяга" в Сибир?

Източник от партията на Путин „Единна Русия“ на свой ред отбелязва, че Шойгу отдавна „разглежда“ варианти за напускане на Министерството на отбраната. По негова информация - наскоро смененият министър е обмислял варианта да стане пълномощен представител на президента в Сибирския федерален окръг и да работи по мащабни инфраструктурни проекти там, например няколко нови града в Сибир.

Още: Руски генерал е арестуван, неясно какво е обвинението

Снимка: Андрей Белоусов, Getty Images

Чистка

Междувременно американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) акцентира върху това, че решението на Путин да отстрани Шойгу от МО, сякаш е отворило вратата и за напускането на други близки до министъра хора. Няколко руски военни блогъри твърдят, че двама заместник-министри на отбраната - Руслан Цаликов и Алексей Криворучко - са подали оставките си пред Шойгу седмица преди Путин да го отстрани от поста министър на отбраната. Твърди се, че Цаликов е бил „дясната ръка на Шойгу“ в продължение на много години и е контролирал поддръжката на войските и отдела за информационна политика и информационна война на руското МО. Криворучко също е близък с Шойгу и е контролирал военнотехническата поддръжка, разработването на оръжия, специалното оборудване и изпълнението на държавните поръчки в областта на отбраната. И двамата доскорошни заместници са въвлечени в корупционни скандали, а един от свързаните с „Вагнер“ военни блогъри отбелязва, че в резултат на техните корупционни практики пряко са пострадали войските на фронта. Цаликов бил разпитан през април.

Цаликов и Криворучко може би са подали оставки с надеждата да получат нови постове извън МО, за да избегнат наказателно преследване по обвинения, подобни на тези на Тимур Иванов. Руски вътрешни източници, цитирани от ISW, предполагат, че Белоусов ще иска да остави в руското МО максимум двама-трима служители, свързани с Шойгу.

Още: САЩ: Смяната на Шойгу показва отчаянието на Путин да поддържа войната в Украйна

Защо точно икономистът Андрей Белоусов поема МО?

Андрей Белоусов е бивш вицепремиер и съветник на Путин по икономическата политика. Източници на "Медуза", близки до руското правителство, наричат назначението му във военното министерство „лично решение на президента“. Той е определян като „човек, когото Путин познава и слуша“. Назначаването на човек, който разбира от финансови потоци и може да ги контролира, е логична стъпка на издирвания от съда в Хага диктатор. Не е ясно обаче дали Путин е бил мотивиран именно от това.

Още: Шаламанов: Смените на Путин не са добри за Украйна, защото са правилни решения

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков назова две основни причини за това решение. Първо, „необходимо е да се интегрира икономиката на блока за сигурност в икономиката на страната“. Отделно от това той посочи, че делът на военните разходи се увеличава. В бюджета за 2024 г. са предвидени общо над 13 трилиона рубли за перата „национална отбрана“ и „национална сигурност“. Това е почти 40% от всички разходи на федералния бюджет и приблизително 7,6% от БВП.

"Всяка рубла от бюджета трябва да отива за повишаване на ефективността на руската армия", каза Белоусов на 14 май пред Съвета на федерацията - горната камара на руския парламент. Той изброи задачите, които Путин му е поставил. Първата е да се интегрира военната икономика в общата икономика на страната. "Всичко, което е ефективно и напредничаво в страната, трябва да работи за постигане на победа", каза той. Втората задача е свързана с подготовката на военната икономика за нови технологии и персонал.

"Икономически успехи"

Друга причина за назначаването на Белоусов - според Песков - е, че във военния сектор е необходимо да се въвеждат иновации и „напредничави идеи“, а новият министър имал такъв опит - „много успешно е ръководил Министерството на икономическото развитие“. Става въпрос за период едва от май 2012 г. до юни 2013 г.

Едно от най-забележителните нововъведения, които той успя да въведе през този период, бяха пътните карти за подобряване на инвестиционния климат, които бяха изготвени съвместно с представители на средния бизнес. Всичко това беше направено от Агенцията за стратегически инициативи, създадена през 2011 г. по инициатива на Белоусов. По това време той все още работеше в държавния апарат.

Агенцията подготвяше предложения за реформи, които трябваше да направят правенето на бизнес в Русия по-удобно - например намаляване на броя на проверките и времето, необходимо за получаване на лицензи и разрешителни. В класацията на Световната банка „Правене на бизнес“ Русия се издигна от 120-о място през 2012 г. до 28-о в края на 2019 г.

Въпреки това през същата 2019 г. Русия започна шумно наказателно дело срещу бизнесмена Майкъл Калви, основател на фонда Baring Vostok - един от най-старите и най-големи чуждестранни инвеститори в руската икономика. Преследването на Калви е свързано именно с Белоусов, макар той да отрича връзката си с този наказателен процес. Самият Калви посочва като причина за ареста си корпоративния конфликт около банка „Восточний“. В нея е инвестирал фондът Baring Vostok, а основен акционер на банката е Артьом Аветисян, един от топ мениджърите на Агенцията за стратегически инициативи на Белоусов и дългогодишен познат на чиновника.

Още: Разкритие: Новият руски военен министър получавал грантове от САЩ

Военна икономика

Познатите на Андрей Белоусов често го описват като "чиновник, на когото му е чужда корупцията", пише "Медуза". Неназован руски икономист отбелязва, че Белоусов никога не е участвал в шумни антикорупционни разследвания или скандали и като цяло изглежда като човек, който „няма никакви петна в биографията си, няма недвижими имоти в Ница, яхти или сметки“.

Новият военен министър е определян като един от възможните строители на „мобилизационна икономика“ в Русия след началото на войната - по аналогия със съветската по време на Великата отечествена война (СССР срещу Нацистка Германия).

Андрей Белоусов неведнъж е казвал, че едва ли ще е възможно да се създаде такъв модел сега, защото за това е необходимо „определено състояние на обществото“. Хората в него „трябва да съотнасят личния си живот и личните си условия с постигането на обществена цел, и най-важното - трябва да се формира елит, който да свързва съществуването си с изпълнението на тази цел", казва в едно свое интервю новият военен министър, цитиран от ТАСС.

Един от руските милиардери, запознат с Белоусов, на свой ред описва възможния ефект от назначаването му по следния начин пред "Медуза": „Това означава, че войната ще бъде дълга. Първо, той стои на същите позиции като Путин, и второ, той знае как да направи военната икономика по-ефективна".

Още: Анализатор: САЩ се подготвят за възможно най-лошия сценарий в Украйна

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес