Грешки, заради които разсадът на доматите НЕ покълва

1909
Грешки, заради които разсадът на доматите НЕ покълва
Снимка: Andreas Göllner / Pixabay

Във всяка градина има поне една леха домати. Градинарите активно отглеждат този зеленчук, но за добра реколта е важна правилната грижа.

Опитните градинари засадите засаждат доматения разсад, следвайки всички познати препоръки. Но понякога, дори и в тази ситуация, те не получават желания резултат.

Ако доматите не поникнат, винаги има причина за това. Сред най-честите са лошо качеств на семената, неправилна подготовка за на семената за засаждане, замърсена почва и контейнери.

Причини разсадът на доматите да не пониква

Семена с лошо качество - най-добре е да използвате семена, които са събрани или закупени най-късно до 4 години. След това те започват да губят свойствата си, степента на кълняемост се влошава. Някои видове посадъчен материал може да се съхранява и да остане годен за употреба в продължение на 10 години, но все пак е по-добре този период да не е по-дълъг.

Билката, която гарантира богата реколта от домати

Неправилна подготовка на семена за засаждане - преди засаждане семената трябва да бъдат сортирани, като изберете най-големите, тези, които нямат дефекти. След това те трябва да бъдат потопени в солен разтвор, приготвен от 20 грама сол и 500 мл вода - семената, които изплуват, трябва да се изхвърлят, тъй като са „празни“.

Освен това трябва да накиснете семената в разтвор на калиев перманганат, като ги оставите в него за половин час. Ако пропуснете тази процедура, възможно е разсадът да не покълне.

Нестерилизирана почва и контейнери - почвата и контейнерите за разсад са източник на инфекции. Ако попаднат върху семената, тогава те няма да поникнат. За целта за дезинфекция се използва калиев перманганат.

Дълбочина на засаждане на семената също е решаващо. Ако са поставени твърде дълбоко, те няма да покълнат. Най-добре е да се засадят на дълбочина 1 см. Прекалено плиткото засаждане също се отразява негативно, тъй като семената нямат нужда от светлина.

Пожълтяването на листата на поникналия разсад също е често срещан проблем. Обикновено това е първият сигнал за липса на микро- и макроелементи в почвата, както и на излишна влага. Недостатъчно осветление, слънчево изгаряне или резки температурни промени също са сред възможните причини. Пожълтяването на листата може да бъде причинено от появата на вредители и болести по разсад. В случая опитните градинари препоръчвар поливане с утаена вода при стайна температура 2-3 пъти седмично. Необходимо е честота на поливане да е съобразена със степента на изсъхване на горния слой на почвата в кутиите. Ако въздухът в помещението е твърде сух, просто напръскайте разсада със спрей.

Ето защо листата на доматите се усукват навътре

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГРАДИНАРСТВО:

Ето как да засадите семена от моркови за страхотен старт

Наторяване на боровинкови храсти: Ето какво трябва да знаете

Какви са подходящите температури за засяване на домати?

Ето как да ограничите разпространението на плевели в градина

Основни съвети при засяване на моркови в домашната градина

Още имаме време: Ето как да засадим лалета през април

Защо перата на чесъна пожълтяват и как да го подхраните, за да спасите растението

Може ли да се ускори плододаването на младите овощни дървета

Тънкости в борбата с плевелите в зеленчуковата градина

Тънкости за отглеждане на черешово дърво от резник

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com