Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето тайната при засаждане на домати, за да имате УСПЕХ

25 април 2024, 16:12 часа

Доматите са неизменна част от зеленчуковата градина, отглеждат се не много трудно, така че дори и да сте начинаещ градинар – не ги пропускайте. Те са неизменна част и от трапезата, а няма нищо по-хубаво домашна салата.

Засаждане на домати

Доматите са топлолюбиви растения с дълъг сезон, които няма да понасят слана. Трябва да ги засадите през пролетта, когато времето окончателно се е затоплило.

Ако предпочитате да започнете домати от семена, засейте на закрито шест седмици преди последната очаквана пролетна слана във вашия район. Посейте семена на дълбочина от 2,5 см в малки тави.

Най-добрите съвети за засаждане на ДОМАТИ за НАЧИНАЕЩИ

Засадете разсад на открито около две седмици след тази дата или когато температурите се повишат. Добре е да са около 10 градуса и през деня, и през нощта.

Ако имате достатъчно дълъг сезон на отглеждане, възможно е също да засадите домати директно в градинската почва. В този случа трябва да обърнете внимание на температурата на почвата, която трябва да е поне 12 градуса. 21 градуса температура на почвата е оптимална за максимално покълване в рамките на пет дни.

Ако купувате или отглеждате началните растения, ще трябва да „втвърдите“ разсада за една седмица, преди да го трансплантирате в земята. Поставете ги на открито на сянка за няколко часа през първия ден. Постепенно увеличавайте това време всеки ден, за да включите малко пряка слънчева светлина.

Кога е най-подходящото време за засаждане на домати?

Грижа за доматените растения

Поливане

Доматите се поливат рано сутрин, така че растенията да имат достатъчно влага, за да издържат през горещ ден. Веднага след засяване, трябва да поливате обилно. Не поливайте отгоре или в следобедните часове.

След това поливайте около 1,2 галона на квадратен фут на седмица по време на вегетационния период. Дълбокото поливане насърчава силна коренова система.

Мулчирайте 5 седмици след пресаждането, за да запазите влагата, да предпазите почвата от пръскане на долните листа и да контролирате плевелите.

Сложете камъни близо до растенията, които да попречат на водата да се изпарява бързо – това ще ви помогне особено много по време на суша.

Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес