Ако все още сте в етап на планиране по отношение на лозята, сега е моментът да промените почвата. Използвайте домашен комплект за тестване, за да определите състава на почвата си.
Как да съхраним гроздето за зимата
Обикновено, но в зависимост от сорта грозде, е необходимо pH на почвата от 5,5 до 7,0 за оптимален растеж. За да повишите pH на почвата, добавете доломитов варовик; за да понижите pH , добавете сяра, следвайки инструкциите на производителя.
Ако резултатите от вашия тест показват, че pH на почвата е добро, но липсва магнезий , добавете 0,5 кг английска сол на всеки 9,5 квадратни метра.
Още: Торене и пръскане лозето в края на май: Гроздето ще е по-сладко от мед
Ако установите, че почвата ви е лишена от фосфор , добавете троен фосфат (0-45-0) в количество от 0,25 кг, суперфосфат (0-20-0) в количество от 0,10 кг или костно брашно (1-11-1) в количество от 1 кг на 9,5 квадратни метра.
Накрая, ако почвата е бедна на калий, добавете 0,35 кг калиев сулфат или 4,5 кг зелен пясък .
Кога да подхранваме лозята
Гроздето има дълбоки корени и като такова изисква малко допълнителен тор за лозата. Освен ако почвата ви не е изключително бедна, бъдете предпазливи и торете възможно най-малко. За всички почви, торете леко през втората година от растежа.
Още: Как да размножите цариградско грозде: Чрез разсад, разслояване или присаждане
Колко растителна тор трябва да използвам за грозде? Нанасяйте не повече от 0,10 кг тор 10-10-10 в кръг около растението, на 1 м от всяка лоза. В следващите години нанасяйте по 0,5 кг на около 2,5 м от основата на растенията, които изглеждат лишени от жизненост.
Защо в много страни се яде грозде на Нова година?
Приложете растителна храна за грозде точно когато пъпките започнат да се появяват през пролетта. Торенето твърде късно през сезона може да причини прекалено интензивен растеж, което може да направи растенията уязвими към зимни наранявания.
Как да торим грозде
Лозите, както почти всяко друго растение, се нуждаят от азот , особено през пролетта, за да дадат тласък на бързия растеж. Въпреки това, ако предпочитате да използвате оборски тор за подхранване на лозите си, прилагайте го през януари или февруари. Приложете 2-4,5 кг птичи или заешки тор или 2-9 кг бичащ или кравешки тор на лоза.
Още: Торене на лозята: Какви торове да използвате за обилна реколта от сладко грозде
Други богати на азот торове за лоза (като урея , амониев нитрат и амониев сулфат) трябва да се прилагат след като лозата е цъфнала или когато гроздето е с диаметър около 0,5 см. Приложете 0,25 кг амониев сулфат, 0,2 кг амониев нитрат или 0,1 кг урея на лоза. Цинкът също е полезен за лозите. Той подпомага много функции на растението и дефицитът му може да доведе до забавен растеж на леторастите и листата, което води до намален добив.
Нанасяйте цинк през пролетта седмица преди цъфтежа на лозите или когато са в пълен цъфтеж. Напръскайте листата на лозата със спрей с концентрация от 0,1 паунда на галон (0,05 кг/4 л). Можете също така да напръскате с цинков разтвор пресни резници, след като сте подрязали гроздето си в началото на зимата.
Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Намаленият растеж на леторастите, хлорозата (пожълтяване) и летните изгаряния обикновено означават недостиг на калий. Прилагайте калиев тор през пролетта или началото на лятото, когато лозите едва започват да дават грозде. Използвайте 1,5 кг калиев сулфат на лоза при леки дефицити или до 3 кг на лоза при тежки случаи.