Рецептата на дядо за доматите

46908
Рецептата на дядо за доматите
Снимка: Pixabay

Преписах тази полузабравена старомодна рецепта преди време от един стар вестник, но нямах време да изпробвам всичко. Най накрая се реших да го направя миналата година. 

Рецептата е много проста:

В 3-литров буркан изсипете 2,6-2,7 литра вода без хлор (дестилирана), добавете 100 грама мая, разредена в топла вода и 0,5 супени лъжици захар.

Покрийте с марля, дръжте бурканът топъл, като понякога разклащате съдържанието. Разтворът е готов, когато ферментацията приключи.

Аз използвам една чаша мая за 10 литра вода и напоявам растенията по 1 литър за всеки храст.

През лятото направих три такива подхранвания. В резултат на това, реколтата беше отлична! Храстите на доматите станаха силни, нямаше изгаряния по плодовете, растенията лесно издържаха на жегата и лошото време.

Но най-голямата изненада беше, че доматите продължиха да зреят и да ни радват през октомври, независимо от дъждовете и студените нощи. Най-важното – никаква фитофтороза! 

Разбира се, може би тайната не беше само в дрождите. Значителна роля изигра компостът и мулчирането. Но крайният резултат донесе голяма радост.

Малко тайни на градинаря

Йод за зелето. Добавете 40 капки йод в кофа с вода. Когато кочанът започне да се образува, полейте зелето с водата около 1 литър.

Ускорете поникването. Семената ще покълнат по-бързо, ако се накиснат в разтвор на водороден пероксид (4%) за 12 часа (зеле), а семената от домати и цвекло – за 24 часа. За дезинфекция на семената (вместо калиев перманганат) ги третирайте с 10% водороден пероксид в продължение на 20 минути. Съотношението на разтвора и семената е 1:1. След това семената се измиват и изсушават.

Чай за лука. Чаят се сварява и с него се подхранва лука. Поставете под всяка луковица торбичка с чай при засаждане. Лукът няма да боледува.

След дъжд. Картофената реколта ще бъде три пъти по-голяма, ако кълновете от картофите (10-12 см) се разпръснат веднага след дъжд или силно се напоят. След това ще се образуват допълнителни стволове, върху които след известно време ще се появят грудки.

Правилно поливане на краставиците за добра реколта

Краставиците съдържат 95% вода и стават горчиви, ако това количество не е достатъчно. Разберете как правилно да поливате тази култура, ...

Бананов тор. Вземете бананови кори, залейте ги с вода (например в 3-литров буркан), изчакайте, докато на повърхността се образуват мехурчета: плейте вътрешните цветя. Можете да доливате вода към старите кори и да добавяте нови. 

Мая за цветята. 100 грама сурова мая се разтваря в 10 литра вода. Поливайте всички растения, включително цветята на закрито, веднъж месечно. Резултатът ще бъде буен растеж.

Профилактика с чесън. Инфузията от чесън укрепва имунната система на растенията. Изсипете 4-5 скилидки чесън в 1 литър вряща вода и го оставете да се вари в продължение на 20 минути. Полученият разтвор се добавя към водата за поливане – 1 супена лъжица на 1 литър вода – важи за всички растения.

Солена почва. Ако цвеклото образува червени листа, това означава, че в почвата няма достатъчно натрий. Необходимо е цвеклото да се напои със саламура. За да направите това, разредете една чаша сол в 10 литра вода. Това е достатъчно, за да се получи солена почва.

Още нещо: Говорейки за дрожди, миналата година, по съвет на градинарите, когато засаждах разсада, сложих в дупката на доматите шепа стрити сухари и дървесна пепел, в средата на лятото, трябваше да връзвам чорапи на стъблата и да ги закрепям за колчета – растенията се развиха толкова силно! Не бях виждал нещо подобно преди. Стъблата бяха с диаметър 2,5 см и високи 2 м (сорт кардинал).

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГРАДИНАРСТВО:

Торене на картофите при цъфтеж - ето как се прави

Най-доброто място за засаждане на череши - реколтата няма да има прибиране

Как и кога да събираме див лук

6 съвета за добър старт на божурите през пролетта

С какво се пръскат доматите при цъфтеж?

Невероятна реколта от домати и краставици: Тайните на подготовка на почвата

Кога зреят обикновено горските ягоди

Как да се справим със сивото гниене по ягодите

Най-успешните дни през май за градинарство според календара за сеитба

Лунен календар за градинари - какво трябва да направите в градината през май 2024

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com