Последният месец на пролетта несъмнено е най-плодотворният и ангажиран за градинарите. Списъкът със задълженията в градината през май е доста обширен. Именно през този месец се засаждат повечето култури, а вече засадените се плевят, пръскат и торят. В градината се извършва санитарна резитба, а цветята се презасаждат.
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
Лунният сеитбен календар за май 2024 г. ще ви помогне да планирате правилно всички необходими процедури.
Лунен календар за градинари за май 2024 година
1-2 май са добри дни за грижа за градината - плевене, подрязване на болни и стари клони, подрязване на тревата и оформяне на жив плет. В случая след подрязване растенията ще заздравеят по-бързо. Периодът не е много успешен за сеитба, освен за засаждане на луковични цветя.
Защо опитните градинари поръсват лехите с елда
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
3-5 май са добри дни за засаждане на репички, билки и всички кореноплодни зеленчуци (моркови, цвекло, репички, ряпа, магданоз, пащърнак). Разрешено е присаждане и прищипване на растения, прилагане на торове и засаждане на ягодоплодни храсти. При благоприятно време пресадете разсад в открита земя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
6-9 май е перидът на новолуние. Сеитбеният календар не препоръчва работа с растения. Можете да разрохкате и изкопаете почвата, да премахнете плевелите.
10-13 май са много плодотворни дни за сеитба на всякакви зеленчуци, засаждане на цветя, ягодоплодни храсти и грозде. Можете да разсадите разсада в градината, да засеете ягоди и диви ягоди. Поливането и торенето ще бъдат двойно полезни, но не се препоръчва използването на пестициди.
14-17 май не е много подходящ период за засяване на нови култури. Можете да се погрижите за вече засадените култури - поливане, торене, покриване от замръзване, подрязване на стари клони. Добри дни за грижа за градината - пръскане на дървета срещу болести и варосване на стволове. Можете да се борите с плевелите и вредителите, но не поливайте обилно.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
18-21 май - засадените в този период пъпеши, тиквички, тикви, дини, както и царевица, билки, салати, краставици, ще се вкоренят много добре и ще дадат богата реколта. Можете да засадите разсад в открита земя и цветя в цветна леха. Разрешено е да се прилагат минерални торове и да се използват химикали - те ще причинят по-малко вреда от обикновено. Не бива обаче да подрязвате растенията.
22-24 май са дни на пълнолуние. Лунният сеитбен календар не препоръчва работа с растения.
25-28 май - засаждане на картофи, моркови, билки и всякакви други зеленчуци. Всичко засадено ще се вкорени добре. Прищипване, подрязване, разсаждане на цветя и зеленчукови разсади - това са подходящи дейности за този период. Можете да зеленчуци и ранни зеленчуци. Не се препоръчва обилно поливане или подхранване на растенията.
29-31 май са чудесни дни за борба с неприятели, болести и плевели. Всички пестициди ще покажат невероятна ефективност. Можете също така да се грижите за храстите и дърветата в градината, да хълмите картофи, да сеете зеленчуци и късни зеленчуци. Добри дни за засаждане на рози. Не се препоръчва да се накисват семена и да се засаждат стайни цветя, както и да се вземат резници.
Борба с мравките със сода - ето какво правят опитните градинари