Неправилната резитба на ябълковото дърво може да лиши градинаря от реколта за повече от един сезон. Основната опасност се крие в премахването на плодните образувания, които често се бъркат с обикновени клонки. Плодни пъпки при ябълковите дървета се образуват върху специални структури: пръстени, издънки и плодни клонки. Неопитно око лесно може да ги сбърка със слаби или излишни клони и да ги отреже.
Резитба на ябълката - как е правилно да се извършва
Твърде рязката подмладяваща резитба на старо ябълково дърво наведнъж стимулира бързия растеж в ущърб на плододаването. Дървото изразходва енергия за възстановяване на короната, а не за формиране на цветни пъпки. Проучване на Мичиганския държавен университет установи, че радикалната резитба на дървета, за които не се полагат редовни грижи, трябва да се разпредели в рамките на две до три години. Постепенното прореждане позволява на дървото да се адаптира.
Само старите градинари използват този тор за торене на ябълката
Подрязването в неподходящо време, особено в късна есен или ранна зима, увеличава риска от измръзване на пресни отрезки и отслабва дървото. Най-доброто време за основна формираща резитба е късна зима или много ранна пролет.
Лятната резитба, особено силната, може да премахне издънки с вече заложени плодни пъпки за следващата година. През лятото се допуска само леко прищипване на силно растящи издънки.
Пренебрегването на принципа за йерархия на клоните при резитба на млади дървета води до образуване на крехка корона. Клоните от втори ред не трябва да са по-здрави от клоните от първи ред, от които произхождат. Удебеляването на короната поради недостатъчна или нередовна резитба води до лошо осветяване на вътрешната част. На сянка плодните образувания отслабват, плодовете стават по-дребни и имат по-лошо оцветяване.
Заровете това до ябълката и реколтата няма да има прибиране
Използването на тъп инструмент създава назъбени порези, които отнемат много време за заздравяване и се превръщат в входна врата за инфекция. Чистите, гладки порези, направени с остра ножица за подрязване или градински трион, зарастват много по-бързо.
Ако не се третират големи порязвания с градинска смола или специална паста, раната става уязвима за изсъхване и проникване на патогени. Това може да доведе до развитие на гниене на дървесината.
Приемливо е да се подрязват ябълкови дървета през есента, пролетта и дори лятото. Целта на пролетната резитба е да се премахнат измръзналите през зимата клони и да се оформи короната, за да се увеличи добивът. Освен това, тази процедура трябва да се извърши преди да започне да тече сок и преди да се появят пъпките по дървото. През лятото горната част на короната се премахва, за да се разредят дърветата и да се осигури достъп на слънчева светлина за плодовете.
1 супена лъжица от това под ябълката и плодовете ще станат 2 пъти по-големи