Тайната на сладкото грозде се крие в грижата за лозето не през август, когато гроздовете узряват, а в края на май. Именно през този период се полага основата за бъдещата реколта. След цъфтежа лозата започва да образува плодове, а съдържанието им на захар зависи от правилното подхранване. Химическите торове осигуряват бърз ефект, но могат да влошат вкуса на плодовете.
Поливане и пръскане на лозето в края на май
Метод, който е тестван от поколения, е подхранването на базата на дървесна пепел. Съдържа калий, който засилва натрупването на захари в плодовете. За приготвяне на подхранващ разтвор, 500 гр пепел се заливат с 5 литра вряща вода и се оставят за два дни. След това течността се филтрира, разрежда се с 10 литра вода и се добавят 3 супени лъжици ябълков оцет. Последната съставка помага за усвояването на калия.
Торене на лозята: Какви торове да използвате за обилна реколта от сладко грозде
Полученият състав се използва за поливане на лозята в количество от 5 литра на храст. Важно е да правите това при облачно време или вечер, за да избегнете изгаряне на корените. Седмица след торенето, под храста се добавя изгнил компост - той ще осигури на лозата азота, необходим за растежа на леторастите.
Друг елемент, който влияе на сладостта, е борът. Недостигът на този елемент води до образуването на малки плодове. В края на май лозето се напръсква с разтвор на борна киселина: 2 гр прах се разтварят в 10 литра топла вода. Третирането се извършва рано сутрин, преди цъфтенето на цветовете, или след залез слънце, за да не се изгорят листата.
Направете това и ще забравите за копаенето на лозето
Още за грижата за лозята през май
Преди цъфтежа, подхранвайте възрастните растения със следната смес 120 гр амониев нитрат, 160 гр суперфосфат и 80 гр калиев сулфат за всеки възрастен храст. След известно време напръскайте листата с разтвор от 40 гр урея, 50 гр суперфосфат, 30 гр калиев сулфат и 5 гр борна киселина. Тези компоненти също се разтварят поотделно във вода, след което се изсипват в един контейнер, като обемът на водата се довежда до 10 литра.
Торенето на лозето може да се комбинира с поливането му. През първата година лозата се полива на всеки 15 дни със скорост 5-10 литра на храст (по-често в горещо време). През втората и следващите години - със същата честота, овлажнявайки почвата на дълбочина най-малко 40 см. Изключение прави фазата на цъфтеж. През този период, както и две седмици преди прибирането на реколтата, поливането се спира за известно време.
Тези прости методи, доказани в продължение на десетилетия, гарантират, че през август гроздето ще бъде изпълнено със сладост, а реколтата ще бъде източник на гордост за всеки лозар.
Грижа за лозето през май - какво се прави