Недостигът на сън променя мозъчната активност, което води до засилване на чувството на глад и непреодолимо желание за калорични продукти. Според учените именно лошото качество на съня и намаляването на неговата продължителност, което се наблюдава в индустриалните държави, води до епидемия от затлъстяване.
Специалисти от университета в Калифорния използвали магнитен резонанс, за да наблюдават промените в мозъчната активност на 23 доброволци. Първо те сканирали мозъка им след пълноценен сън, а след това – след недоспиване.
После учените предложили на участниците да изберат различни порции храна сред 80 предложени. В това време наблюдението на мозъчната активност продължавало.
Било установено, че в състояние на недоспиване хората имали нарушаване на активността в част от мозъчната кора, отговаряща за апетита и чувството за ситост. В същото време рязко се покачвала активността на зоната, която е свързана със желанието за храна.
Още: 30 дни без захар: Ето какво се случва с тялото ви
Още: Заземяване: 5 здравословни причини да ходите боси по тревата
Съответно при недоспиване изборът е в полза на калоричните продукти. Изводът от изследването е, че хората неправилно оценявали храната и взимали неподходящи решения при избора й.
Едновременно с това се променяла и активността в в системата на възприемането на награди в мозъка.
Още интересни новини четете в сайта СРодители