Това мляко е еликсир за чисти дробове и силен имунитет

16 декември 2021, 06:10 часа

Козето мляко е класифицирано като една от най-здравословните храни в света поради многобройните си лечебни свойства. Години наред, освен като храна и напитка, се използва и като лек при заболявания като бронхит, потискане на алергиите, укрепване на имунната система, лечение и укрепване на белите дробове.

Още: Месо на скара и алкохол: Как тази комбинация влияе на тялото?

Още: Тиквички: Какви са ползите и вредите от тях, ако ги ядете сурови

Проучванията показват, че това мляко се смила по-лесно от кравето мляко и има ниски нива на алергени.

Изследвания, публикувани в International Journal of Food Science Nutrition, показват, че козето мляко е подобно на човешкото мляко на молекулярно ниво.

В традиционната медицина се използва за лечение на хиперлипопротеинемия, сърдечни заболявания, фиброзни кисти, камъни в жлъчката.

Още: Този зеленчук компенсира дефицита на магнезий - една порция на ден е достатъчна

Още: Защо здравето на човек зависи в голяма степен от състоянието на храносмилателната му система?

Козето мляко е богато на калций и фосфор, които са важни за здравината на костите, както и на цинк и селен, мощни антиоксиданти, които поддържат имунната система. Редица учени препоръчват козе мляко на хора, страдащи от желязодефицитна анемия. Това мляко е богат източник на биоразградими калций, желязо, фосфор и магнезий и ги съдържа в по-високи концентрации от кравето мляко. Също така съдържа около 40 процента по-малко цитрати от кравето мляко.

Тъй като козите ядат само кората на растенията, млякото им е богато и на силиций - минерал, който има положителен ефект върху кожата, косата, ноктите и нервната система. То съдържа много протеини, богати на важни аминокиселини, широка гама от витамини и няма трудно смилаеми мазнини. Тъй като съдържа по-малко лактоза, то е по-лесно смилаемо от кравето мляко.

Суроватката, козето сирене и киселото мляко са най-мощните природни средства за повишаване на имунитета.

Те са важни за костната регенерация и изграждане, подобряват работата на храносмилателния тракт, препоръчват се като профилактика и терапия на хора с чернодробни заболявания, остеопороза, повишен холестерол и кръвно налягане, възпалителни процеси, както и за подобряване на работата на бъбреците.

Още: Лекар: Как краставиците влияят на кръвната захар

Още: 4 храни, които намаляват кортизола

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес