Нов филтър за социалните мрежи налага повсеместна цензура

5260
Нов филтър за социалните мрежи налага повсеместна цензура
Снимка: iStock/Guliver

Неправителственият сектор в Европа вече се противопостави на готвена ключова промяна относно авторското право в интернет. За целта 57 организации, включително Българският хелзинкски комитет (БХК), изпратиха нарочно писмо до Европейската комисия, Европейският парламент и Европейският съвет с искане на ревизия на вече изготвения от ЕК проект за Директива за авторските права в Единния цифров пазар.

Опасността

Олаф Стокмо: В България от години има закон за авторското право, а не се плащат обезщетения

Темата с авторските права в България винаги е била сложен въпрос. Особено сложен става въпросът, когато говорим за репрографските права...

Според неправителствения сектор е немислимо в сегашния му вид да бъде приет член 13 от директивата. Причината - този член изисква доставчиците на интернет да следят непрекъснато своите потребители и да блокират със специален филтър всеки опит те да качат нещо онлайн, ако съдържанието е обект на авторско право. Конкретен пример, който ще попадне под ударите на новия текст - ако заснемете любителски видеоклип на място, на което се чува защитена с авторско право музика и опитате да го качите онлайн, то ще бъдете блокирани и няма да ви бъде позволено. Такъв филтър вече работи в социалната мрежа Facebook, но в по-олекотен режим, в който само се уведомява държателя на авторските права на произведението. Според Европейската директива за електронна търговия при съмнение за нарушение на автоското право държателят уведомява съответната онлайн платформа и чак тогава евентуално се сваля съдържание. Не е ясно и дали няма да бъдат трити постове с цитати от произведения или пародийно съдържание.

Ако бъде приет, член 13 би задължил доставчиците на интернет услуги да филтрират съдържанието, което потребителите споделят или съхраняват посредством техните услуги. "Филтърът за цензура" би засегнал платформи за споделяне на видеоклипове като YouTube, Dailymotion или Vbox7, блогове, включително WordPress, Blogger, Tumblr и др., информационни портали като Wikipedia, социалните мрежи Twitter и Facebook, платформи за споделяне на документи като Dropbox и Google Drive, както и всяка друга услуга, която позволява на потребителите си да качват съдържание.

Освен прекомерен контрол и изтриване на съдържание, за което е спорно дали всъщност важи авторско право, има опасност да се засили мониторингът по отношение на дейността на обикновените потребители в интернет, смятат правозащитници. Подчертава се, че авторското право е достатъчно защитено и сега в платформите за споделяне - при сигнал за нарушение от държателя на правата, съдържанието бива сваляно.

Член 13 ще доведе до правна несигурност, в резултат на която онлайн компаниите няма да имат друга опция, освен да извършват мониторинг и да филтрират комуникациите на гражданите на Европейския съюз. Той противоречи и на съществуващите правила и съдебна практика на Европейския съд, който на два пъти е отхвърлял подобни предложения.

В Европа се развихрят междузвездни войни за авторските права

България на практика не признава основно вторично право, което се признава дори в Нигерия и Буркина Фасо – репрографското право. ...

Предстои директивата да бъде разгледана от Европейския парламент и от Европейския съвет.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ТЕХНОЛОГИИ:

Приложение за хранителни режими и „говореща“ количка спечелиха наградите на Yettel на TUES Fest 2024

Истински флагман: Представяне на Honor Magic6 Pro

Yettel предлага супертънките HUAWEI nova 12s и nova 12 SE в комплект с FreeBuds SE 2

Изкуственият интелект на война: Експерименталният проект на САЩ със смесени резултати в Украйна

За първи път в Европа А1 демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

Академия за дигитални умения помага на учителите да внедряват изкуствения интелект в учебния процес

Роботите на Мъск ни сменят: Заявка за бизнес експанзия

Пуснаха куче-робот с огнехвъргачка свободно на пазара в Америка

Нова сила става ключов пазар за чипове

Yettel предлага Galaxy A55 и Galaxy A35 с до 200 лв. отстъпка и в комплект с Galaxy Fit3

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Технологии