Служебният кабинет не са ни опонент. За нас винаги над всичко е стоял националният интерес. Това, което сме оставили като наследство, е изключително стабилен фиск и добро икономическо състояние на страната.
Беше абсурдно при дефицит на газ да откажем осигурени танкери и да търсим други алтернативи. Това заяви в студиото на „Лице в лице“ по БТВ старши икономистът в Институт Отворено общество Георги Ангелов.
„Ако бяхме взели седемте танкера и ги бяхме продали днес, щяхме да реализираме 1 млрд. лв. печалба.
Наследството от 12 години управление на ГЕРБ е никаква диверсификация и абсолютна зависимост от руски газ и възможност на "Газпром" да ни извива ръцете".
Кирил Петков се надява, че служебният кабинет ще приеме танкерите с втечнен газ. Това стана ясно от участието на бившия премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в бТВ.
Решението за втечненият газ от САЩ според мен вече е взето. Смятам, че ще потвърдим. Нямаме полезен друг ход. Да се откажеш от това количество означава, че не познаваш ситуацията и как се движи в момента пазара.
"Газпром" е последен вариант пред България за доставки на газ, но ако се стигне до възобновяване на разговорите с руската държавна компания, страната ни ще иска рестарт на доставките по текущия договор.
Темата за енергийната криза и в следващите дни ще остане водеща за страната. Точно след 5 дни - на 19 август, изтича срокът, в който управляващите трябва да решат искат ли договорените от предишната власт 7 танкера с втечнен газ от САЩ или не.
Говорителят на служебния кабинет Антон Кутев заяви, че са изпратили искане за удължаване на срока за офертата за американските танкери за втечнен газ и той ще бъде удължен.
„Нито енергийната криза, нито кризата с цените могат да бъдат отлагани.
Вече седмица граждани протестират срещу подновяването на доставките на газ от "Газпром". Всичко това се случва на фона на заседанията на създадения от служебното правителство щаб за овладяване на "хаоса и разрухата" в енергетиката, който обаче се оказа реално работна група.
"Докато течеше протеста пред президенството ми звънна вицепремиерът и шеф на енергийния щаб Христо Алексиев, за да ме увери, че правителството няма да спира Акт 16 на гръцката връзка, както и потвърди, че първите 3 танкера с втечнен газ ще бъдат взети".
Кое би гарантирало нашата енергийна сигурност? Ако разчитаме само на "Газпром", това не е достатъчно. Няма лошо да разчитаме на газ от "Газпром", но приоритетът е да можем да разчитаме на сигурни доставки.
Ситуацията беше такава – "Газпром" прекрати доставките от днес за утре. Когато замениш доставки по дългосрочен договор, минаваш на спот пазара и цената става по-висока.
Вече седмица граждани протестират срещу подновяването на доставките на газ от "Газпром". Всичко това се случва на фона на заседанията на създадения от служебното правителство щаб за овладяване на "хаоса и разрухата" в енергетиката, който обаче се оказа реално работна група.
"Газпром" е последен вариант пред България за доставки на газ, но ако се стигне до възобновяване на разговорите с руската държавна компания, страната ни ще иска рестарт на доставките по текущия договор.
Ситуацията беше такава – "Газпром" прекрати доставките от днес за утре. Когато замениш доставки по дългосрочен договор, минаваш на спот пазара и цената става по-висока.
"Докато течеше протеста пред президенството ми звънна вицепремиерът и шеф на енергийния щаб Христо Алексиев, за да ме увери, че правителството няма да спира Акт 16 на гръцката връзка, както и потвърди, че първите 3 танкера с втечнен газ ще бъдат взети".
Говорителят на служебния кабинет Антон Кутев заяви, че са изпратили искане за удължаване на срока за офертата за американските танкери за втечнен газ и той ще бъде удължен.
„Нито енергийната криза, нито кризата с цените могат да бъдат отлагани.
Беше абсурдно при дефицит на газ да откажем осигурени танкери и да търсим други алтернативи. Това заяви в студиото на „Лице в лице“ по БТВ старши икономистът в Институт Отворено общество Георги Ангелов.
„Ако бяхме взели седемте танкера и ги бяхме продали днес, щяхме да реализираме 1 млрд. лв. печалба.
Кое би гарантирало нашата енергийна сигурност? Ако разчитаме само на "Газпром", това не е достатъчно. Няма лошо да разчитаме на газ от "Газпром", но приоритетът е да можем да разчитаме на сигурни доставки.
Решението за втечненият газ от САЩ според мен вече е взето. Смятам, че ще потвърдим. Нямаме полезен друг ход. Да се откажеш от това количество означава, че не познаваш ситуацията и как се движи в момента пазара.
Темата за енергийната криза и в следващите дни ще остане водеща за страната. Точно след 5 дни - на 19 август, изтича срокът, в който управляващите трябва да решат искат ли договорените от предишната власт 7 танкера с втечнен газ от САЩ или не.
Служебният кабинет не са ни опонент. За нас винаги над всичко е стоял националният интерес. Това, което сме оставили като наследство, е изключително стабилен фиск и добро икономическо състояние на страната.
Наследството от 12 години управление на ГЕРБ е никаква диверсификация и абсолютна зависимост от руски газ и възможност на "Газпром" да ни извива ръцете".
Кирил Петков се надява, че служебният кабинет ще приеме танкерите с втечнен газ. Това стана ясно от участието на бившия премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в бТВ.