Унгария изпрати своя отговор до Европейската Комисия (ЕК) относно наказателните процедури, които бяха стартирани срещу страната, заради закона за обявяване на произхода на финансиране на Неправителствените организации (НПО) и закона, според който чуждите университети трябва да имат дейност и в своята родна страна. От Будапеща заявиха, че Джордж Сорос не е над закона и че ЕК прилага двоен стандарт спрямо нея, пише електронното издание Daily News Hungary.
Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Припомняме, че през месец юли Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу Унгария, защото тя не успя да приведе изменения закон за висше образование в съответствие със законите на Европейския съюз. Още една наказателна процедура беше стартирана заради приетия от Будапеща закон, който изисква НПО-тата да се регистрират в съда, като външно-финансирани организации, ако техните дарения надминават 7,2 милиона форинта (23 600 евро) на година.
В своя отговор правителството на Унгария представя приетите мерки, като необходими и пропорционални, поясни държавният секретар Пал Вьолнер на пресконференция:
„Не можем да направим нищо за това, че рестрикциите засягат интересите на Джордж Сорос“, но „дори и той не е над закона“ на Унгария.
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви
Той изрази надежда, че ЕК ще „се завърне към юридическите основания, върху които са приети законите“. Според Вьолнер споровете между ЕК и Унгария, относно законите, са по-скоро политически, отколкото юридически, пише още агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания
Още: Извършил зверско убийство и отишъл на екскурзия: Арестуваха поляк близо до България
Вьолнер посочи, че регулацията на образованието е от компетенцията на страната и каза, че правата на ЕК по този въпрос са „най-малкото спорни“. Според него, Комисията прилага двоен стандарт спрямо Унгария по въпроса за чуждестранните университети, тъй като в Германия, Испания и Чешката република действа подобен закон.