Смята се, че добрата реколта от ягоди до голяма степен зависи от времето, но това далеч не е единственият фактор – по-голямо значение имат посадъчният материал, мястото и времето на засаждане. Градинските ягоди са сред най-популярните култури, които хиляди стопани отглеждат всяка година, но за съжаление не всички получават добра реколта. Дължи се на множеството допускани грешки по време на засаждането и отглеждането.
Още: Как да премахнем хормоните и антибиотиците от пилешкото месо
Още: Какво представлява китайският зодиак и наистина ли е по-точен от стандартния
Изисквания на ягодите към почвата
Добрата реколта от ягоди зависи от характеристиките на почвата. Проверете дали тя отговаря на следните изисквания:
на градината с ягоди трябва да се огрява от достатъчно количество слънчева светлина;
Още: Този мързелив щрудел с ябълки е любим на всяка домакиня
Още: Какво е влиянието на магнитните бури върху хората
почвата не бива да е кисела;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
почвата трябва да е плодородна;
ягодите не бива да се засаждат след домати и картофи, за да не станат жертва на същите заболявания, които са поразили предшествениците.
Около месец преди засаждането на ягодите се препоръчва да внесете в почвата комплексен подобрител – например 1,5-2 супени лъжици двоен суперфосфат, 1 супена лъжица калиев хлорид и кофа хумус за 1 кв. м площ. След 2-3 седмици, когато почвата се уплътни, можете да започнете да посаждате разсада.
Още: Как да си направим ароматизатор за стая
Кога да засадим ягодите?
За да се прибере богата реколта от ягоди през следващата година, градинските ягоди трябва да се засаждат в строго определени периоди. Сроковете за садене на ягоди зависят от района, от подготовката на мястото, от възможностите за доставяне на разсад от предпочитаните сортове и от начина за отглеждане – със или без фолио. От късно лято до началото и средата на есента се сади произведен през текущата година разсад. В края на зимата, през пролетта до началото на лятото се сади както свеж, така и съхраняван в хладилник разсад ягоди
Коренчето се посажда в малка ямка, като отделните растения се посаждат на разстояние 10-15 см едно от друго. Най-удобният начин за отглеждане на ягоди е по метода на двуредовата лента. Разстоянието между редовете е 40-50 см, а между лентите – 70-80 см.
Ягоди
Ягоди, засадени по метода на двуредовата лента
Преди засаждане е добре разсадът от ягоди да се дезинфекцира в разтвор на меден сулфат (син камък) като 100 г се разредят в 10 литра вода. Коренчетата се оставят в разтвора за 3-5 минути, а след това се изплакват обилно с вода.
Как да поливаме градинските ягоди?
Поливането на ягодите е много важно и без него не можете да мечтаете за богата реколта, но не бива да прекалявате, защото плодовете ще започнат да гният. Честотата на поливане се определя по следния начин – ако почвата се разпада в ръцете ви, тогава трябва незабавно да напоите ягодите. Ако почвата леко лепне по ръцете, не е необходимо да се полива. Твърде влажната земя е лоша за ягодите. Ето защо, дори и в период на интензивен растеж, те трябва да се поливат не повече от веднъж седмично. По време на узряването на плодовете честотата на поливане трябва да се увеличи до 1 път на 5 дни. Консумацията на вода е 0.5-0.7 литра на растение.
Мулчирането е най-добрият начин да се запази влагата
Мулчирането е най-добрият начин да се запази влагата. Ако почвата е покрита с черно фолио, би трябвало да засадите едроплодни ягоди. Този тип мулч запазва влагата и предотвратява растежа на плевелите, но при силни дъждове по повърхността се образуват локви и ягодите започват да загниват. Надеждно покритие на ягодовите насаждения е черният спанбонд. Този нетъкан текстил е предназначен специално за отглеждане на ягоди. За разлика от конвенционалното фолио, той позволява на корените да дишат. Освен това черният спанбонд има редица предимства:
запазва влагата;
поддържа оптимална топлина в почвата;
пречи на растежа на плевелите;
поддържа плодовете чисти.
Въпреки това, ако дълго време е горещо, под черния спанбонд ягодите ще изсъхнат по-бързо, отколкото при всеки друг покриващ материал (фолио, слама).
Макар да звучи странно, лекото заплевеляване не унищожава градинските ягоди и им помага да издържат по-лесно на топлината.
Подхранване на градинските ягоди
През лятото едроплодните ягоди се подхранват най-малко 4 пъти . Въвеждат се торове като фосфор, азот, калий и микроелементи по следния начин:
Ягоди
Ягодите изискват и подхранване
първото подхранване се извършва през пролетта, когато растенията растат. За тази цел се използват угнил говежди или птичи тор. Говеждият тор се разрежда с вода в съотношение 1:10, а птичият в съотношение 1:10, ако е необработен, и 1:20, ако е сух. Под всеки храст се налива 1 литър от сместа. Урея и пепел се добавят по желание по 1 кибритена кутия с урея (карбамид) и 0,5 чаши пепел на 10 литра вода;
второто подхранване на ягодите се извършва при формирането на цветовете (период на зародиш). В почвата се прибавят угнил говежди или птичи тор, като се добавят 1 кибритена кутия с урея и микроелементи за всеки 10 литра вода;
третото подхранване на ягодите се прави преди цъфтежа с говежди тор;
едроплодните ягоди се подхранват за четвърти път в средата на август се хранят големи плодови ягоди, като се внася нова порция разтворен говежди тор (съотношение 1:10) или птичи тор (1:10 или 1:20), но този път се добавя половин чаша пепел на всеки 10 литра вода.
Растенията трябва да се подхранват и с калий. Той се въвежда като основен тор в размер на 4-8 г на 1 кв. метър.