Глобална епоха на безпорядък прогнозира Дойче банк

5126
Глобална епоха на безпорядък прогнозира Дойче банк
Снимка: iStock/Guliver

Епохата на глобализация, която продължава от 1980 г., ще бъде заменена от „век на безпорядък“, пише в изследване на Дойче банк, цитирано от РБК, предаде БГНЕС. 

Според автора на доклада Джим Рийд и неговия екип, отличителната черта на новата епоха ще бъде икономическият ръст на Китай, който ще надхвърли този на САЩ и ще предизвика съпътстващо напрежение в отношенията между тях, увеличаване ръста на глобалния дълг... и засилване присъствието на т. нар. поколение на „милениумите“ и по-млади хора, включително и като електорална тежест.

Безпорядъкът ще определя новата епоха в течение на 10 или повече години.

„Не всеки безпорядък е лош“, отбелязва Дойче банк. „Трябва да подчертаем, че настъпването на новото време не трябва да се възприема като отказ от закупуване на финансови активи, тъй като новата епоха ще донесе мащабна намеса на монетарните власти и ликвидност“, пише в доклада.

Ето с какво ще се характеризира епохата на безпорядъка:

Влошаване на отношенията между САЩ и Китай в зависимост от засилването на икономическата тежест на Пекин;

Моментът на истината за Европа: пандемията от COVID-19 даде нов импулс на интеграционните процеси, но има вероятност Европа да остане в икономическа стагнация с перспектива за политическо фрагментиране;

Продължаващо увеличение на дълговете и разпространение на политиката на „вертолетните пари“ (политика, при която има наливане на средства не във финансовия сектор, а в широката икономика, например в домакинствата) като паричен мейнстрийм;

Вероятен ръст на инфлация вследствие на фискално-монетарна експанзия;

Засилване на икономическото неравенство в началото на пост-COVID епохата, а в перспектива се очаква обрат в тази тенденция;

Държавите ще започнат да удържат повече данъци от богатите;

Засилване на конкуренцията между поколенията: до 2030 г. „милениумите“ и по-младите хора ще догонят по-старото поколение по численост, което ще им позволи да определят резултатите от демократични избори;

Нарастване на загрижеността за климатичните въпроси;

Нова технологична революция.

Още една Студена война

Към края на десетилетието Китай може да задмине САЩ по размер на номиналния БВП. Във връзка с намаляването на разликата между икономиките ще се увеличават страховете от т. нар. Капан на Тукидид (термин, означаващ риск от военен конфликт между две съперничещи сили, когато едната догони другата в икономическо отношение).

Според анализа на Дойче Банк, през последните 500 години са възникнали 16 такива ситуации и в 12 случая това е довело до война. „Военният конфликт е малко вероятен в наши дни, но вместо това съществува вероятност от икономическа война“, пишат анализаторите.

Противопоставянето между Вашингтон и Пекин, което ще се засилва, независимо от изхода на предстоящите президентски избори в САЩ, ще напомня периода на Студената война между Съединените щати и Съветския съюз.

Проява на икономически конфликт ще бъде въвеждането на допълнителни мита, санкции, блокиране на активи, забрана за трансфер на технологии. Това ще доведе неизбежно до създаването на блокове от привърженици – един, оглавяван от Китай и друг – от САЩ.

Прогноза: Предстои най-голямото свиване на световната икономика от ВСВ

Сериозна световна икономическа рецесия през 2020 г прогнозира Deutsche bank, като се превърна е поредната финансова институция с подобн...

Държавите от Югоизточна Азия ще влязат в орбитата на Китай, докато Япония, Южна Корея и Австралия вероятно ще се присъединят към американския лагер.

Китай, Русия, Евроейският съюз и Турция ще си съперничат за влияние в Близкия Изток и Африка.

Противопоставяне на поколенията

В Европа нараства проблемът с големите задължения. На фона на увеличаващата се задлъжнялост глобалните лихвени проценти са на приемливо ниво само благодарение на намесата на централните банки, които изкривяват свободния пазар.

„В бъдеще ще станем свидетели на повече кризи, повече безредици и още по-засилено печатане на пари от страна на централните банки“, пише в доклада.

Коронавирусът - стартът на деглобализацията

Социалното дистанциране заради коронавируса ще продължи да ръководи нашите лични взаимодействия, в ресторантите всяка втора маса ще е ...

Преходът към политиката на „вертолетните пари“ вероятно ще доведе до ускоряване на инфлацията.

Икономическото неравенство между хората в епохата след COVID-19 ще се увеличи, но се очаква правителствата да увеличат данъците на заможните граждани и корпорациите.

С неравенството е свързана и темата за конкуренцията между отделните поколения. Според оценката на Дойче банк, след 2030 г. броят на избирателите, принадлежащи към т.нар. поколение на „милениумите“ и по-младите от тях в държавите от Г 7 ще бъдат повече от хората, родени преди 1980 г. Новото съотношение ще доведе до промяна на резултатите по време на избори и, съответно, на политиката.

Тъй като младото поколение е по-загрижено за климатичните изменения, се очаква през следващото десетилетие да бъде въведен въглероден данък.

И накрая, високите оценки за технологични компании или ще се бъдат потвърдени, което ще доведе до технологични пробиви, или повторение на балона „dot com“, който избухна през 2000 г. При всички случаи технологичната надпревара на водещите сили изглежда неизбежна. Съединените щати остават глобален технологичен лидер, но Китай се доближава до тях с увеличаване на разходите за научноизследователска и развойна дейност. САЩ и Китай вероятно ще продължат да прилагат конкурентни технологични стандарти, смятат експертите на Дойче банк.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

Time: В упадък ли е Америка?

Светлина насред пълния мрак: Крах за Украйна без ПВО, но САЩ се задействаха

Анализ от Турция: Иранският удар не е театър, а репетиция за война

Анализатор: САЩ направи така, че с руски пари Украйна ще получи F-16

"Русия не може да спечели тази война": Велизар Шаламанов тълкува знаците след американската помощ за Украйна

Разгръща ли се Трета световна война? Говори проф. Владимир Чуков

Между репресиите у дома и страхът от война с Израел: Какъв е животът на обикновените иранци?

Войната на Иран срещу жените

Мирът в Украйна: Глобалният юг като съперник на Запада

The Times: Великобритания умува как да връща нелегални мигранти на няколко държави

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари