Германия планира да национализира част от "Северен поток 2", но се страхува от ответни руски мерки
В материала на медията не се посочват никакви източници. От руска страна коментират само, че въпросът е изцяло в експертизата на адвокатите, ако Берлин предприеме подобна стъпка.
"Северен поток 2" вече е свързан с разпределителната мрежа и участъкът може да транспортира газ директно до Южна и Източна Германия. Експертите обаче се опасяват, че разделянето на тръбите ще създаде проблеми за околната среда. Освен това подобна работа ще изисква допълнителни одобрения.
Германският президент призна, че е сбъркал в подкрепата си за "Северен поток"
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер за пръв път призна, че е било грешка огромната подкрепата на страната му за проекта "Север...
Има и несигурност по отношение на правата на собственост. Nord Stream 2 AG е на ръба на фалита и е назначен временен управител.
„Северен поток 2“ е 1234-километров газопровод от Русия до Германия, минаващ през Балтийско море и заобикалящ Украйна. Той е финансиран от "Газпром" и няколко европейски енергийни компании. Работата по изграждането му започна през 2011 г. с цел удвояване на годишния капацитет до 110 млрд. куб м. Строежът му завърши през есента на 2021 г., но все още не е пуснат в експлоатация.
Планирането и строителството на газопровода бе затънало в политически спорове заради опасения, че Русия ще го използва за геополитическо предимство спрямо Европа и Украйна. След дълго колебание германският канцлер Олаф Шолц обяви, че „Северен поток 2“ няма да заработи - като наказателна мярка срещу руската агресия в Украйна.
Операторът на "Северен поток 2" обмисля да обяви фалит
Операторът на проекта "Северен поток 2" - Nord Stream 2 AG, обмисля да обяви фалит поради наложените му санкции. Според източници на к...
Потоците на природен газ от Русия към Германия намаляват вече в продължение на няколко седмици. Берлин, който е наясно с риска от недостига на енергия, търси места за аварийно разтоварване на втечнения природен газ, закупен на световния спот пазар. Германия е наела четири специализирани кораба, които да регазифицират втечнен природен газ в морето и да го подават към наземни тръбопроводни системи. Евентуално разтоварване в Балтийско море ще допълни тези във Вилхелмсхафен и Брунсбютел (в Северно море) и ще разшири капацитета.
Източна и Южна Германия са особено зависими от руския газ по тръбопроводите и ще се възползват от диверсификацията, пише още Der Spiegel. От тази гледна точка, тръбопроводите, по които щеше да се пренася газ от "Северен поток 2", биха могли да се използват, но с нова цел.
Германските власти се страхуват най-много от контрамерки от страна на Москва, по-специално от ответна национализация на собствеността на германски компании в Русия. Министерството на икономиката все още не е коментирало плановете, но посочва, че въпросът за използването на съществуващата инфраструктура на „Северен поток 2“ за връзка с терминала за втечнен природен газ е важен фактор.
По време на изложението SPIEF-2022 в Санкт Петербург (15-18 юни) главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер заяви, че "Северен порок 2" е готов да доставя газ за Германия по всяко време.
Още от МЕЖДУНАРОДНИ:
10 компании контролират половината от изкопаемите горива в света
Инфлацията в САЩ се забавя повече от очакваното
Индийските компании масово купуват руски въглища в различни от долара валути
Орбан плаща руските транзитни такси на Украйна, за да има петрол
Как историческата суша в Европа заплашва икономиката на континента?
Иран извърши първата си международна търговска операция в криптовалути
Вносът на руски стоки в САЩ спадна до нивата от 2004 г.
Русия вече не изнася петрол към Унгария, Чехия и Словакия. Какво ще прави Орбан?
САЩ налива 52 млрд. долара в стимулиране на производството на чипове, за да се конкурира с Китай
Икономиката на Германия ще загуби над 265 млрд. долара заради войната в Украйна
Редактор:
Димитър Радев
Етикети: национализация тръбопровод втечнен газ руски газ Газпром