Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Голям газов проект в Черно море е заложник на спора между Румъния и Австрия за Шенген

06 октомври 2023, 12:30 часа • 27447 прочитания

Голям газов проект в Черно море се оказа заложник на спора между Австрия и Румъния за  Шенгенското пространство, пише Financial Times. 

Ето кога България може да започне добив на газ в Черно море

Австрийската енергийна компания OMV е съсобственик на газовото поле Neptun Deep край румънските брегове, който може да добива 10 млрд. куб.м газ годишно към 2027 г. Румънският премиер Марчел Чолаку миналия месец заяви, че правителството му не желае да промени закон, уреждащ офшорните продажби на газ – срещу което OMV възрази – докато Австрия продължава да налага вето на влизането на страната му в Шенген.

“Ще продължим напред въз основа на настоящия вид на закона, точно както Румъния ще продължи да поддържа своите аргументи относно присъединяването към Шенгенското пространство, включително в европейските съдилища, ако Австрия не промени позицията си“, каза Чолаку пред журналисти след среща с представители на OMV в Букурещ.

Още: Правителството откри процедура за търсене на нефт и газ в Черно море

През юни OMV заведе дело срещу Румъния в международен арбитражен съд, след като Букурещ промени закона, уреждащ офшорните продажби на газ, за да гарантира правителствено вето върху частни договори в „извънредни ситуации“. Румънската държава контролира 50% от Neptun Deep, а другата половина е собственост на OMV Petrom.

Шенген срещу газ от Черно море

Румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдуя казва пред Financial Times че спорът не трябва да се свежда до идеята "вие ни давате Шенген, ние ви даваме газ от Черно море". Според него законът за газа позволява на правителството да се „намеси“ в търговските отношения с частни клиенти в „определени извънредни ситуации“, за които OMV твърди, че не са напълно ясни.

Бурдуя обаче казва още, че румънците са „изключително разочаровани“ от неприсъединяването към Шенген. Ветото на Виена „изглеждаше като политическо решение... то нямаше нищо общо с готовността на страната ни“.

Лобира ли OMV за България и Румъния в Шенген?

OMV е отказала да коментира "политическите решения", добавяйки, че има "надежда", че Румъния скоро ще бъде приета в Шенген.

Още: Газът от Черно море ще осигури милиарди приходи на Турция

Според Financial Times компанията тихо лобира пред австрийското правителство да разреши присъединяването на Румъния и България към Шенген.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес