Как Европа ще си набави "бялото злато"?

6465
Как Европа ще си набави "бялото злато"?
Снимка: iStock

Малко места на света са толкова отдалечени от Брюксел, колкото чилийското градче Салар де Атакама. Лунният пейзаж на 11 000 километра от белгийската столица обаче, притежава нещо, от което европейските лидери отчаяно се нуждаят. Минните компании в Салар копаят в солените подземни езера, за да извлекат литий.

Металът е определян от ЕС като "критично важна суровина", защото е жизненоважен за прехода от изкопаеми горива към чиста енергия. Често наричан "бялото злато", литият е ключов компонент на батериите за електрически автомобили, както и за важни съоръжения, необходими за слънчевите и вятърни електроцентрали.

Автомобилната индустрия е изправена пред нова криза – литиева

Очаква се през 2050 г. нуждата от литий да бъде 57 пъти по-голяма от днес и суровината ще бъде толкова важна, колкото са нефта и газа. Но има един проблем: Европа няма много от него, а Китай има, пише "Политико".

Опасенията в Брюксел са, че Китай може да използва доминиращата си роля при суровините, за да оказва натиск в бъдеще. "Още отсега трябва да предприемем стъпки, за да избегнем замяната на една зависимост с друга", казва пред изданието европейският комисар по индустрията Тиери Бретон. "Сега имаме зависимост от изкопаеми горива и трябва да действаме, за да не изпаднем и в зависимост от жизненоважни суровини", допълва той.

През декември преговарящи от ЕС сключиха ново споразумение с Чили, която се определя като най-голям доставчик на висококачествен литий в света. Следващият месец германският канцлер Олаф Шолц включи Сантяго в южноамериканската си обиколка, като след завръщането си обяви ново "германско-чилийско партньорство в минната индустрия, суровините и кръговата икономика. 

Този месец Брюксел трябва да представи стратегия  за осигуряване на запасите от литий и други редки суровини.

В същото време и Китай работи в тази посока. Дори в Чили, където основна роля в добива на литий има американска компания, в местната минна фирма китайската фирма "Тианджи" има акции. "В момента Китай държи 80-90 % от добива на литий", казва Бретон. И разбира се, това заплашва да ни постави в много сериозна зависимост.

Голямо находище на "петрола на 21 век" - литий, откриха в Иран

Иран обяви откриването на голямо находище на литий, ключов компонент на батериите за електрически превозни средства и електронни устрой...

Така че, приемането на Европейски акт за жизненоважните суровини не търпи отлагане. В него се предвижда освен увеличаване на местното производство на суровини и сътрудничество с трети страни за осигуряване на толкова важните доставки.

В Европа залежи на литий има в Португалия и потенциално в Швеция, но според Бретон стария континент може да осигури едва 30% от нуждите си от собствени запаси. "Затова трябва да търсим съюзници, за да догоним Китай", категоричен е той.

 

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от МЕЖДУНАРОДНИ:

Цените на петрола претърпяха обрат на фона на високите лихви в САЩ

Цената на зехтина в Гърция пада

Светът е изправен пред недостиг на критични минерали

Цената на златото удари нов абсолютен рекорд

Русия отменя забраната за износ на бензин

Лондон остава финансовата столица на Европа

Цените на петрола се повлияха от новината за смъртта на иранския президент

Еврото започна седмицата с опит за нов максимум спрямо долара

"Грийнпийс" осъди руските планове за рестарт на АЕЦ "Запорожие"

Русия удари бизнесите на две големи европейски банки на руска територия

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com