Глобалното затопляне се очертава да е още по-силно

11018
Глобалното затопляне се очертава да е още по-силно
Снимка: Thinkstock

До 2100 година Земята може да се затопли с 15% повече от най-лошите досегашни прогнози на експерти от ООН, сочи изследване на климатолози от института "Карнеги" от Станфордския университет.

През 2014 година междуправителствена група експерти за промените в климата публикува набор от възможни сценарии, прогнозиращи климатично затопляне в края на XXI век, свързано с емисиите на газове с парников ефект.

Обама предупреди: Ние сме последните, които могат да спрат климатичните промени

Бившият американски президент Барак Обама произнесе пламенна реч, с която отправи зов към света да прегърне чистата енергия и да предот...

Патрик Браун и Кен Калдейра посочват в своето изследване, публикувано в списание Nature, че глобалното затопляне вероятно ще бъде много по-сериозно, отколкото най-лошите прогнози, пише БГНЕС. Те отбелязват, че най-песимистичните модели предвиждат увеличение на емисиите на парникови газове през целия век и увеличение на средните температури с 3,2 – 5,9 градуса по Целзий до 2100 година спрямо нивото на температурите от прединдустриалния период. Изследването въвежда в моделите данни за слънчевата енергия, която се поглъща или отразява от Земята. На базата на получените резултати се изчислява, че затоплянето ще е с 0,5 градуса по Целзий по-високо от съответния модел на междуправителствената група.

Ако емисиите на газове с парников ефект продължат да са в същите количества, има 93% вероятност затоплянето да надхвърли 4 градуса до края на века. В предходните изчисления тази вероятност е значително по-слаба, уточнява Калдейра в комюнике. На този етап температурата на Земята се е повишила с 1 градус спрямо прединдустриалния период, според учените. По-малко от един градус затопляне е било достатъчно да предизвика повече поройни дъждове, намаляване на полярната шапка, повишаване на киселинността на океаните и повишаване на нивото им, предупреждават учените в своето изследване. Вече сме по-сигурни относно бъдещето на климата, но лошата новина е, че ще е по-топло отколкото мислехме, коментира професорът по метеорология от британския университет в Рединг Уилям Колинс.

Някои негови колеги предупреждават, че не бива да се избързва с изводите, преди да бъдат анализирани всички възможни доказателства за тези твърдения. Други се опитват да проявят оптимизъм за бъдещето на климата, надявайки се, че в известна степен то зависи от усилията на света в борбата с глобалното затопляне.

Парижкото споразумение за климата, намаляването на вредните емисии от промишлените предприятия, действия на градове и държави по света за намаляване на парниковите газове, може да помогнат катастрофичните сценарии да останат само на теория. Парижкото споразумение от 2015 година предвижда да се ограничи повишаването на средната температура на Земята под 2 градуса по Целзий спрямо нивата отпреди индустриалната революция. В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да обърне гръб на политиката на предшественика си Барак Обама в областта на климата и да насърчи използването на изкопаеми горива.

Глобалното затопляне застрашава добива на 4-те най-популярни култури в света

Глобалното затопляне е намалило добива на четири от най-популярните култури в световен мащаб, показва ново проучване, цитирано от аге...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КЛИМАТ:

Може ли завод в океана за улавяне на въглерод да помогне за спасяването на света?

Ел Ниньо ще се обърне в Ла Ниня. Тази година може да се окаже най-горещата в историята

Следата "Ковачки": "Топлофикация София" е можела да спести 200 млн. лв. за 6 години

Работниците по света са все по-застрашени заради климатичните промени

Учени разкриха механизма за покачването на морското ниво

Мащабна акция разкри чудовищно изсичане на гори в Индонезия, Малайзия и Нова Гвинея

Коя страна може да се похвали с най-голямата геотермална система в Европа?

Климатичните разходи заплашват да доведат редица развиващи се държави до фалит

Светът бележи пореден рекордно горещ месец през март

Как сушата в Панамския канал може да застраши глобалната верига на доставки?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com