На 8 май държавната компания "Роскосмос" и Китайската национална космическа администрация подписаха меморандум за сътрудничество, който включва създаването на електроцентрала на Луната. "Роскосмос" подчерта, че руската електроцентрала ще бъде важен принос към проекта за Международна научна лунна станция (МНЛС), чието създаване е планирано до края на 2036 г., съобщи китайската корпорация Guancha.
„Станцията ще провежда фундаментални космически изследвания и ще тества технологии за дългосрочна безпилотна експлоатация с перспективата за човешко присъствие на Луната“, отбелязаха от корпорацията.
Според Ву Уейрен, главен конструктор на китайския проект за изследване на Луната, Русия може да осигури електричество на изследователската станция, тъй като страната заема водеща позиция в тази област пред САЩ. Ву Уейрен изрази надежда за изпращане на атомна електроцентрала до Луната. Още: Руско-американски екипаж се приземи навръх Великден след 7 месеца в Космоса (ВИДЕО)
Според Пей Джаою, главен инженер на космическата сонда Chang'e-8, планирана за изстрелване през 2028 г., лунната база може да се захранва и от големи слънчеви панели, както и от обширна система от тръбопроводи и кабели за пренос на топлина и електричество по лунната повърхност.
Електроцентрала на Луната
Още миналата година "Роскосмос" съобщи, че Русия и Китай обмислят възможността за доставка на атомна електроцентрала до Луната и инсталирането ѝ на повърхността ѝ през 2033-2035 г., тъй като слънчевите панели няма да могат да осигурят достатъчно електричество за бъдещи лунни селища. Още: Путин уволни генералния директор на "Роскосмос"
През пролетта на 2021 г. Москва и Пекин подписаха Меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на създаването на MНЛС, което демонстрира увереността и решимостта на страните да си сътрудничат в областта на лунните и космическите изследвания. Проектът за лунна станция е разделен на три етапа.
През 2028 г. ще бъдат проведени проучвания на околната среда и ресурсите на Луната. До 2040 г. развитието на станцията ще бъде насочено към осигуряването ѝ с енергия, комуникации и навигация, организиране на централизиран контрол, отстраняване на грешки в комуникациите между Земята и Луната и провеждане на научни изследвания на повърхността на Луната.
Станцията е предназначена и да служи като стартова точка за пилотирани мисии до Марс или Венера. Още: В Екатеринбург: Един от най-големите военни заводи на Русия гори, срутен е покривът, евакуират хора
Русия и Китай ще работят и с други международни партньори за изграждането на станцията, което ще допринесе за дългосрочното устойчиво развитие на космическата индустрия и ще насърчи глобалното икономическо и социално развитие.
Превод: Ганчо Каменарски