- Сърце
- Панкреас
- Далак
- Ляв бял дроб
- Ляв бъбрек, неговият уретер и връзки
- Лявата страна на стомаха
- Лявата страна на диафрагмата.
Сърце
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/
Сърцето е кух фибромускулен орган, който осигурява притока на кръв през кръвоносните съдове чрез повтарящи се ритмични контракции. Присъства във всички живи организми с развита кръвоносна система, включително всички гръбначни, включително и хората.
10 напълно безполезни части на човешкото тяло
Панкреас
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Панкреасът (лат. pancreas) е голям орган от храносмилателната система на животните и човека, който има екзокринни и интрасекреторни (ендокринни) функции.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Панкреасът участва в процеса на храносмилане и регулиране на метаболизма на въглехидрати, мазнини и протеини.
В състава му се разграничават две части: основната маса на жлезата изпълнява екзокринна (външна секреторна) функция, освобождавайки храносмилателната си тайна през отделителните канали в червата, по-малка част от жлезата е представена от така наречените панкреатични острови, отнасящи се до ендокринните жлези.
Далак
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
Далакът е орган на имунната система. Той участва във филтрирането на кръвта, осигурява синтеза на антитела, левкоцити и може да изпълнява хемопоетични функции. В същото време наличието му не е жизненоважно и в някои случаи далакът може да бъде отстранен.
Разберете кой зъб на кой орган отговаря?
Ляв бял дроб
Левият бял дроб е разделен на два лоба, горен и долен, от интерлобуларна фисура, която се простира от косталната до медиастиналната повърхност на белия дроб както над, така и под хилуса.
Ляв бъбрек, неговият уретер и връзки
Бъбрекът (лат. ren, гръцки νεφρός [nephros]) е чифтен бобовиден орган, който пречиства кръвта и регулира химическата хомеостаза на организма чрез функцията за образуване на урина. Те се намират при човек в лумбалната област ретроперитонеално от двете страни на гръбначния стълб, сравними по размер с човешки юмрук.
Десният и левият уретер се изпразват в пикочния мехур. Във всеки бъбрек човек има около милион нефрони, които осигуряват функционирането на бъбрека. Кръвоснабдяването на бъбреците се осъществява от бъбречните артерии, които изхождат директно от аортата. Морфофункционалната единица на бъбрека е нефронът, специфична структура, която изпълнява функцията на уриниране. Всеки бъбрек има над 1 милион нефрони.
Знаете ли коя е най-голямата артерия в човешкото тяло?
Лявата страна на стомаха
Левият горен квадрант на корема съдържа далак, стомах, панкреас, чревните бримки и лявата страна на диафрагмата. Далакът лежи много близо до повърхността на тялото. Основната задача на далака е да отстранява червените кръвни клетки от кръвта след техния нормален живот от 120 дни. Той ги улавя, унищожава, след което компонентите им преминават в костния мозък, където се образуват нови кръвни клетки.
Лявата страна на диафрагмата
Диафрагмата (лат. diaphragma, от др. гръцки. διάφραγμα преграда) е нечифтен мускул, който разделя гръдната и коремната кухини, който служи за разширяване на белите дробове. Височината на левият купол е на нивото на V ребро.