Прееклампсията е едно от особено опасните състояния, които могат да се развият по време на бременността. Тя застрашава както живота на майката, така и този на бебето. Разпознаването на симптомите и незабавното предприемане на мерки – медицинска помощ – е животоспасяващо.
Още: Как тиквичките никога да не прегарят на скарата
Още: Бойкотът на капитан Бойкот: как едно име стана синоним на социален протест
Какво се случва по време на прееклампсията?
Тя може да доведе до увреждане на жизненоважни органи най-често черния дроб и бъбреците, както и до натрупване на течност в белите дробове и невъзможност за дишане. Обикновено прееклампсията се случва, след като са минали 20 седмици от началото на бременността. Възможно е да се развие и след самото раждане, но това се случва много по-рядко. Позната е като следродилна прееклампсия.
Какви са възможностите при прееклампсия?
Още: Кандидоза: Как да се справим с нея без прием на лекарства?
Още: Сандвичът на лорд Сандвич: как хазартът създаде най-популярната храна в света
Най-доброто решение в масовия случай е преждевременното раждане на бебето, което ще подпомогне и възстановяването на майката. При недиагностицирана и нелекувана прееклампсия съществува твърде вероятен летален изход и за плода, и за майката.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Какви са симптомите, по които да заподозрете прееклампсия?
Внезапното повишаване на кръвното налягане при бременни, които до момента не са имали скок в показателите, чиято бременност е протичала с нормално кръвно налягане, най-често е първият симптом на прееклампсия. Причините за високите стойности естествено може да са и други, но е важно да се изключи прееклампсия. Повишаването на кръвното налягане може да е рязко или постепенно, неусетно. Ето защо проследяването на кръвното на бременните дами е важно дори когато нямат симптоми и се чувстват добре. Неприятен момент е, че може да няма ясно изразени симптоми и това е изключително опасно, тъй като състоянието може да остане недиагностицирано в началото и да причини увреждане на тъкани и органи, както дори да доведе до летален изход. Когато прееклампсията протича с явни симптоми, те може да включват:
- повишени нива на протеина в урината – това сочи увреждане на бъбреците и проблеми с функционирането им,
- повишена нетолерантност и чувствителност към светлината, проблеми със зрението като цяло, които могат да включват както замъглено виждане и отслабване на зрението, така и краткосрочна пълна загуба на зрение,
- болезнени спазми в дясната горна част на корема – под ребрата,
- повръщане и/или гадене,
- главоболие, което е силно, нетипично и не се успокоява от обикновените средства, използвани до момента за облекчаването му,
- проблеми с уринирането и малко количество отделяна урина въпреки запазения или повишен прием на течности,
- задух, невъзможност да се вземе въздух – обикновено е тревожен сигнал и е причинен от натрупване на течност в белите дробове, нуждае се от спешна хоспитализация,
- чернодробни нарушения,
- тромбоцити под нормата при извършване на пълна кръвна картина,
- рязко напълняване, което не е свързано с бременността, а по-скоро изглежда като подуване.
Всяко неестествено подпухване на лицето и ръцете, подуване, което забележите, след 20-та седмица от бременността, съчетано с някои от другите симптоми, или не, изисква лекарски преглед. Важно е да се запази спокойствие, но да се действа незабавно, тъй като е ценна всяка минута при това състояние. Тя може да спаси или обрече живота на майката и бебето.
Още: Хенри Шрапнел: човекът, чието име разкъсва тишината
Още: Кой е Етиен дьо Силует - всеки знае името му, но никой образа!
Статията има само информативен характер, не е изчерпателна и не замества консултацията с лекар. Винаги се обръщайте към вашия лекар, ако имате въпроси, свързани с прееклампсията.