Защо дрехите се наелектризират и как да се предотврати това явление?

29 ноември 2023, 11:44 часа

Наелектризирането на дрехите е познат проблем, особено през зимата, когато статичният заряд се превръща в неразделна част от ежедневието. Въпреки че това не представлява опасност за здравето, може да причини дискомфорт и да бъде истинска изненада. Изключително неприятно е докато бързате да стигнете навреме на работа, полата ви да не спира да се лепи по чорапогащника и да ви пречи да вървите или да изглежда зле. Нека да разберем как да се справим с този проблем.

Още: Какви очила носят инфлуенсърите през лято 2025?

Още: Температурите скачат! Ефективни начини да се разхладите, без да плащате луди сметки

Защо дрехите се наелектризират?

Физиката дава научно обяснение: когато дрехите се трият в други повърхности, се получава обмен на заряди - положителни и отрицателни. Тъканите се различават по способността си да абсорбират влагата, което се отразява на наелекризирането им. Синтетичните материали, които имат по-малка хидрофилност, са по-податливи на наелектризиране, за разлика от естествените тъкани като коприна или вълна, споделят експерти.

През зимата въздухът в помещенията се изсушава силно заради интензивно нагряване, което допринася за натрупването на статичен заряд върху дрехите.

Още: Най-мощните растения за здраве и дълголетие – намерете ги в природата, сега е момента

Още: Внимавайте за тези „положителни“ качества: Само токсичните хора ги притежават

Разберете как да не се наелектризира роклята Ви?

Какво да направите, ако дрехите се наелектризират?

1.       Използвайте вода. Малка струя вода от вътрешната страна на дрехите с помощта на спрей може леко да навлажни материала и да намали наелектризирането.

2.       Антистатици за пране. Когато използвате пералня, обърнете внимание на антистатичните средства и използвайте мека вода.

Още: По кои признаци се познават преполятите дини и пъпеши?

Още: Какъв грим отива най-много на пъстри очи?

3.       Изсушете правилно дрехите си. По-добре е синтетичните дрехи да се сушат отделно от естествените тъкани, за предпочитане на проветриви места като балкон.

4.       Антистатични спрейове и техните заместители. Използвайте специални антистатични спрейове или „домашно приготвени“ аналози, като оцет, сапун, сода, сол или лимон.

5.       Метални закачалки и безопасна игла. За да премахнете статичното електричество при сушене, използвайте метални закачалки с безопасна игла, закрепена вътре в дрехите като проводник.

Специален метод на пране

Опитайте да добавите 100 грама обикновена сода и 50 милилитра оцет, когато перете 5 килограма дрехи в пералнята. Това може значително да намали натрупването на статичен заряд върху тъканите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес