Военният анализатор и пенсиониран френски полковник Винсент Арбарез сподели информация за местата на територията на Украйна, където Франция може да разположи свои войски, ако се стигне до такава заповед.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Още: Франция готви войници да ходят в Украйна: Унижен от Путин руски шпионин говори (ВИДЕО)
Три варианта
Пред телевизия LCI, част от TF1 Group, той заяви, че са възможни три варианта за разполагане, един от които включва украинско-беларуската граница. И по-конкретно - на четири отделни места по северната украинска граница.
Според Арбарез потенциалните места за разполагане могат да бъдат или цялата украинско-беларуска граница, или целият десен бряг на река Днепър, или и двете едновременно.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Разполагането на войски по протежение на река Днепър би показало на Русия червена линия, която демонстрира, че нахлуването на десния бряг е неприемливо. Разполагането по границата с Беларус би било предупреждение към Киев. Може би ще бъде избрано разполагане и в двете посоки", каза Арбарез, цитиран от опозиционната беларуска телевизия NEXTA.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Още: Полският външен министър: Публична тайна е, че в Украйна има западни войски
Целта - мирни преговори при равни условия
Военният анализатор също така отбеляза, че Франция планира да разположи до 20 000 свои военнослужещи в едно от тези направления, а самият факт на подобна стъпка в Украйна "ще направи възможно принуждаването на Русия да преговаря при равни условия".
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Преди седмици френският президент Еманюел Макрон не изключи възможността за изпращане на сухопътни войски в зоната на военните действия в бъдеще. Той дори е съобщил при какъв сценарий може да стане това.
Още: Шега на "Росгвардия" с Макрон: Заповед за руските медии да не я отразяват
Думите на френския държавен глава предизвикаха възмущение у повечето западни лидери, но други го подкрепиха - например естонският премиер Кая Калас. Редица държави, включително България, побързаха да уверят, че няма да изпращат свои военни в нападнатата от Русия страна. От Кремъл пък отвърнаха, че ако това се случи, то конфликтът НАТО-Москва ще стане "неизбежен".
Френският външен министър Стефан Сежурне все пак побърза да обясни какво е имал предвид Макрон - че не става дума за войници, които биха участвали в сраженията, а по-скоро за инструктори. Президентът на Франция обаче продължава да коментира усилено темата: Все по-сериозен: Макрон не изключва сухопътна операция в Украйна