Генетично определено ли е дълголетието?

3113
Генетично определено ли е дълголетието?
Снимка: Pixabay

Въпреки че смъртта е неизбежна, продължителността на живота варира драстично при хората. Каква е тайната на дългия живот? Кодирано ли е дълголетието ни вече в нашето ДНК или се определя от начина ни на живот? Какво казват учените за остаряването?

Средната продължителност на живота в много развити страни вече е около 80 години. Има и хора, които са живели много по-дълго. Най-възрастният човек, за когото се знае е живял 122 години.

Единадесет учени, занимаващи се със стареене, са попитани от портала „Science Alert“ дали дълголетието се определя преди всичко от генетиката. Ето какво отговарят те:

Дълголетие - в сравнение с какво?

Експертите имат две различни интерпретации на този въпрос:

Научното доказателство, че кафето е полезно за дълголетието

Чаша (или, нека бъдем честни, три чаши) кафе на ден е нещо повече от това просто да задържи капризните, мръсни чувства - всъщност е док...

1) Дали дълголетието на хората в сравнение с други видове се определя основно от генетиката?

2) Дали дълголетието на хората в сравнение един с друг се определя основно от генетиката?

Различните животински видове имат много различна продължителност на живота. Гренландската акула може да живее до 400 години, докато някои видове насекоми живеят само пет минути. Тези разлики се определят от генетиката.

Професор Дейвид Джеймс, експерт по застаряване в Университетския колеж в Лондон, казва, че „Ако въпросът е: определят ли се горните граници на дълголетието при хората като вид, основно от генетиката? В този случай отговорът е „абсолютно да“.

Например, максималната продължителност на живота на хората е приблизително два пъти по-голяма от тази на най-близките ни роднини сред висшите примати, като шимпанзетата и горилите.

Диета за дълголетие - кои продукти трябва да присъстват

Резултати от проучване на Американската кардиологична асоциация Circulation показват, че най-добрият режим за хранене, който спомага да...

При хората начинът на живот е по-важен от генетиката

Д-р Джеймс добави: „Ако въпросът е: Разликите в продължителността на живота между индивидите ли се определят предимно от генетиката, тогава отговорът е„ много малко вероятно“.

Повечето експерти се съгласяват с д-р Джеймс. Въпреки че генетиката играе роля в дълголетието, тя не е основният фактор, който го определя.

Професор Джанет Торнтън, експерт по стареене и клетъчна биология и бивш директор на Европейския институт по биоинформатика, казва, че „генетиката участва с по-малко от 30% в дълголетието, но е вярно, че дълголетието се среща в семейства - тоест в семействата на дълголетни хора има много предци, които са живели дълго".

Трудно е да се определи точно дали в такива семейства с много дълголетни хора причината е генетика или начин на живот, тъй като те най-вероятно са имали подобна диета и условия на живот. Изучаването на ДНК на тези хора може да ни каже нещо повече.

Комедийната актриса Бети Уайт навърши 99 години и разкри тайната на дълголетието

На 17 януари златното момиче на Холивуд - Бети Уайт навърши 99 години. Легендарната телевизионна звезда става известна с ролята си на ...

Професор Кен Паркинсън, експерт по въпросите на стареенето и онкологията в Лондонския университет „Куин Мери“, казва, че „много изследователски екипи се опитват да разберат това чрез секвениране на ДНК на столетници и суперстолетници и извършване на анализ на ниво геном“.

Ефектът от начина на живот върху дълголетието е очевиден, когато се разгледа как средната продължителност на живота се е увеличила в продължение на стотици години поради увеличената наличност на чиста вода, храна и медицински грижи.

От друга страна, противно на очакванията, е доказано, че ограничаването на поетите калории може да бъде свързано с дълголетието на хората. Друг решаващ фактор в начина на живот е физическата активност. Доказано е, че дори лекото упражнение от 15 минути на ден увеличава продължителността на живота с около три години.

Индивидуалното дълголетие се влияе от генетиката, но тя не е основен фактор. Професор Лорна Харис, експерт по генетика и клетъчна биология от Университета в Ексетър, заключава, че: „Генетиката може да ви подготви за дълъг живот, но трябва да правите правилните неща, за да го постигнете“.

Източници/ БГНЕС, РТС

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Украинското разузнаване: Русия не е в състояние да произвежда нови Ту-22М3

Колкото и да се смеете, руският танк-костенурка се доказа добре на фронта: BILD (ВИДЕО и СНИМКИ)

ЕС призова Грузия да не приема закона за чуждестранните агенти

"Решава се съдбата на войната": Туск призова полските фермери да спрат украинската блокада

Великобритания отпуска 186 млн.долара за енергийната мрежа на Украйна

Украйна е разработила дрон, способен да удари чак в Сибир: The Economist

Двама задържани в Полша за пребит с чук съюзник на Навални

Даваш си живота за Путин в Украйна, крадат ти дори тоалетната чиния (ВИДЕО)

Медведев: Имаме първото доказателство, че Запада взе решение да премахне Зеленски

Втори руски самолет с ракети е бил принуден да обърне след свалянето на Ту-22М3 (ВИДЕО)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа