Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия отказа да предостави на Украйна ракети с далечен обсег

13 септември 2024, 19:21 часа • 2185 прочитания

Германският канцлер Олаф Шолц потвърди отказа на Берлин да изпрати ракети с далечен обсег на Украйна, дори когато други западни сили обсъждаха възможността Киев да има по-голяма свобода да използва такива оръжия, предаде АФП.

„Германия е взела ясно решение за това какво ще направим и какво няма да направим. Това решение няма да се промени“, заяви Шолц, запитан по въпроса на пресконференция.

Лидерите на Съединените щати и Великобритания трябваше да се срещнат на 13 септември във Вашингтон, за да обсъдят дали да позволят на Киев да изстрелва предоставени от Запада ракети с далечен обсег към Русия - опция, която доведе до покачване на напрежението в отношенията с Москва.

Още: Германия изгони бивш ръководител на "Ислямски център" в Хамбург

Посещението на министър-председателя Киър Стармър при президента Джо Байдън идва в момент, когато Киев все повече настоява за разрешение да използва оръжията и да си осигури западната помощ за сваляне на руски ракети и дронове.

Руският диктатор Владимир Путин предупреди, че даването на зелена светлина на Украйна да използва оръжия с голям обсег ще означава, че НАТО е „във война“ с Москва.

Съединените щати и Великобритания предоставиха на Украйна съответно ракети с голям обсег ATACMS и Storm Shadow. Германия обаче неколкократно отказа да изпрати на Киев своите ракети с голям обсег „Таурус“ поради опасения от ескалация на конфликта.

Още: BILD: Украйна е в катастрофална ситуация с резервните части за западната артилерия (ВИДЕО)

Запитан за разговорите във Вашингтон, говорителят на Шолц Щефен Хебестрит заяви, че "оръжията, които САЩ и Великобритания обсъждат в момента, са с по-голям обсег от всички, които Германия е доставяла".

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че това, за което се договарят Съединените щати и Великобритания, „си остава тяхна работа“. Той добави още, че разрешаването на Украйна да нанася удари по цели в Русия би било „напълно в съответствие с международното право“.

Германия е вторият по големина донор на военна помощ за Украйна след САЩ, но планира да намали наполовина бюджета си за тази помощ през следващата година.

Шолц е подложен на вътрешен натиск по този въпрос, тъй като партиите, които се противопоставят на подкрепата на Берлин за Киев, постигнаха значителни успехи на ключовите регионални избори в началото на септември.

Правителството обаче настоява, че е напълно ангажирано да подкрепя Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес