Германия ще забрани използването на предизвикалия противоречия хербицид глифозат до края на 2023 г., реши германското правителство днес и въведе редица мерки за защита на насекомите и животните.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Забраната на този хербицид, произвеждан от Monsanto, ще влезе в сила на 31 декември 2023 г., когато изтича разрешението, издадено от ЕС.
Германия обаче няма да изчака до 2023 г. и предвижда първи ограничения през следващата година със забрани за използване в паркове и частни градини, както и първи ограничения за земеделските производители, предаде БГНЕС.
"Ние критикуваме решението на германското правителство постепенно да елиминира глифозата до края на 2023 г.", заяви Лиъм Кондън, член на съвета на директорите на фармацевтичната компания Bayer, която придоби Monsanto.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Това решение не взема предвид десетилетия научни анализи на независими регулаторни органи по света, че глифозатът е безвреден, ако се използва правилно", се казва в изявлението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
В Германия биолозите предупреждават за тревожен спад в популацията на насекомите, причинен отчасти от хербициди, които увреждат екосистемите и опрашването на растенията.
Освен че е пагубен за насекоми, глифозатът се е превърнал и в социален проблем, след като е класифициран като „вероятно канцерогенен“ от Международния център за изследване на рака.
Заради глифозата се водят хиляди съдебни дела в САЩ срещу Monsanto, производител на хербициди и дъщерно дружество на немския химически гигант Bayer.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Глифозатът и разрешението от 2017 за неговото използване в ЕС предизвикаха сблъсъци в коалицията Ангела Меркел – между консерваторите, склонни за използването му, и социалдемократите, които са против.