Християндемократическият съюз (ХДС) на германския канцлер Ангела Меркел бележи решаваща победа на регионалните избори в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Това сочат предварителни данни от екзитполовете, цитирани от АФП.
Още: В Гърция пишат за българските туристи: Пет милиона българи "изчезнаха" от статистиката
Още: Путин готви стрелба с "Орешник": САЩ косвено предупредиха
ХДС получава 34,5% от подкрепата на избирателите, а основният й опонент - Социалдемократическата партия (СДП) – взима 30,5 на сто от гласовете.
По информация на местната телевизия ARD, на трето място се класира Партията на свободните демократи с 12%. Прохождащите в политиката евроскептици от „Алтернатива за Германия“ се радват на едва 7,5 на сто. „Зелените“ получат 6% от гласовете.
Изборите в тази провинция обикновено са окачествявани като генерална репетиция за изборите за федерален парламент.
Още: Кремъл подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня, но отново говори за "нюанси"
Ред причини определят този „статут“ на Северен Рейн-Вестфалия. Първо, провинцията е най-гъсто населената в страната, от 18 млн. жители право на глас имат 13,2 милиона, а в региона са такива големи гадове като Кьолн, Бон, Дюселдорф, Дортмунд. Второ, социолозите, политиците и анализаторите оценяват предизборните нагласи в страната от нея, защото местните избори там са последни, само 4 месеца преди федералните избори. Трето, провинцията има важно значение от икономическа гледна точка, защото в нея са разположени 13 от 30-те големи предприятия на федералната република.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "От Брест до Краков Европа е заедно": Полша и Франция сключиха пакт за сигурност
Още: "Радев внася недостойна интрига": Позиция на българските евродепутати от ЕНП
В историята на Германия неведнъж се е получавало така, че централното правителство се е сформирало по образеца на вестфалското.