Рестарт на президентските избори в Румъния: Защо резултатите са важни за всички?

04 май 2025, 08:36 часа • 2290 | прочитания

Днес румънците отново ще се опитат да си изберат президент, шест месеца след като първият опит завърши със скандал и объркване. Радикалният аутсайдер с мистични наклонности Калин Джорджеску зае първото място на 24 ноември, но резултатът беше анулиран заради обвинения в измама по време на кампанията и руска намеса. През февруари 2025 г. вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс остро разкритикува Румъния за това решение, което предизвика шок в румънската политическа върхушка, която се опира силно на специалните си отношения със САЩ. Въпреки това на Джорджеску беше забранено да участва в днешния повторен вот.

Джордже Симион, снимка: Getty Images

Още: САЩ размисли за падането на визите за Румъния

На тези избори се изправят националистът Джордже Симион, лидер на Алианса за съюз на румънците, срещу трима центристи: популярния кмет на Букурещ Никушор Дан; Крин Антонеску, либерал, който представлява управляващата коалиция на социалдемократите и националлибералите, и Елена Ласкони, независима.

Никушор Дан, снимка: Getty Images

В бюлетината са включени още седем кандидати. Ако никой от кандидатите не спечели над 50% от гласовете, на 18 май ще се проведе втори тур между първите двама кандидати. "Тези избори не са за един или друг кандидат, а за всеки румънец, който е бил лъган, пренебрегван, унижаван и който все още има силата да вярва и да защитава своята идентичност и права", написа Симион в X.

Още: Нови екстремисти, стари проблеми, фасадна демокрация: Румъния отива на ключови избори

Крин Антонеску, снимка: Getty Images

Проучванията на общественото мнение сочат, че именно той ще заеме първото място днес, след което ще се изправи пред тежко съревнование с Никушор Дан или Крин Антонеску на втория тур, пише BBC.

Елена Ласкони, снимка: Getty Images

Още: Кандидат за президент на Румъния - със сръбско гражданство

Светът гледа към Румъния

Резултатът се очаква с особен интерес в европейските столици, Вашингтон, Киев и Москва. Румъния е важен транзитен маршрут за оръжейни системи и боеприпаси за Украйна. Страната разполага с американски противоракетен щит в Девеселу и три големи военновъздушни бази, от които НАТО изпълнява мисии по охрана на въздушното пространство до границата на Украйна и Молдова и над Черно море.

70% от зърното на Украйна се изнася по черноморското крайбрежие през румънски териториални води към Истанбул. Румънският флот обезврежда тези води, а румънските военновъздушни сили обучават украински пилоти да летят на F-16. Администрацията на Тръмп преоценява ангажимента си към Румъния. В навечерието на изборите внезапно беше отменено споразумение за премахване на визите.

Още: Обрат: Румънската ЦИК спря Джорджеску за президентските избори, привържениците му побесняха (ВИДЕО)

Снимка: Pixabay

"Забравете за каквато и да е помощ за Украйна, ако Симион стане президент", казва Джордж Скутару, експерт по сигурността в Центъра за нова стратегия в Букурещ. Като ръководител на Съвета за национална сигурност президентът може да наложи вето на всяко решение и има силно влияние върху политиката за сигурност. Но Скутару изразява "благоразумен оптимизъм", че един от центристите ще спечели втория тур.

Общественото недоволство от румънската финансова подкрепа за украинските бежанци е основна тема в кампанията на Симион, въпреки че той отрича да е проруски настроен, пише BBC.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес