„Не можем да позволим на Путин да спечели тази война и аз силно вярвам, че няма да я спечели“ – това заяви германският канцлер Олаф Шолц в изявление от Световния икономически форум в Давос.
Още: Ердоган отново: Крим е Украйна!
Още: Лавина помете трима скиори, единият загина
„Перспективата Русия да завладее цяла Украйна изглежда по-малко вероятна, отколкото в началото на войната, благодарение на украинските сили и подкрепата на международната общност“, каза той.
Шолц описа инвазията на Кремъл в съседната страна на 24 февруари като „мълниеносна“. „Една ядрена сила действа така, сякаш има правото да преначертава граници. Това е империализъм, който заплашва да ни върне във времена, в които войната е била обичаен инструмент на политиката“, заяви германският канцлер.
"Путин иска да се върне към световен ред, в който най-силните диктуват какво е правилно, а свободата, суверенитетът и самоопределението ги няма“, добави той.
Още: Руски политик настоява рускините да носят миниполи за повишаване на демографията (СНИМКИ)
Олаф Шолц заяви още, че Германия предоставя тежко въоръжение на Украйна и вярва, че Владимир Путин ще седне за мирни преговори само когато вече е убеден, че не може да пробие украинската отбрана. „На Русия не трябва да ѝ се позволява да диктува условията за мир“, смята ръководителят на германското правителство.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Посолството ни в Скопие спусна знамена (СНИМКИ)
Още: Председателят на ЕП осъди "вандалските посегателства" на "Възраждане" пред Росен Желязков
Канцлерът заяви, че Берлин ще сложи край на зависимостта си от руски петрол до края на 2022 г., работи и за спиране на зависимостта от руския газ.
Той коментира и темата за присъединяването към НАТО на Финландия и Швеция, които този месец подадоха официални заявления на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг заради руската агресия. Така двете страни от Скандинавия загърбиха десетилетната си политика на военен неутралитет. „Ще ги приемем с отворени обятия“, обяви Шолц.
Проблем обаче е позицията на Турция, която засега блокира присъединяването на двете държави. Президентът Реджеп Ердоган обвини Стокхолм и Хелзинки, че не са отговорили положително на Анкара относно искането ѝ за връщане в страната на 33 членове на терористичната организация (б.а. – според Турция) ПКК, както и на ФЕТО.
Още: Взел 7,6 млн. евро от 105 човека: В Бавария обвиниха суперизмамник