Върховният съд на Швеция блокира екстрадицията на турския журналист в изгнание Бюлент Кенеш. Това бе ключово искане на Анкара за ратифициране на членството на Стокхолм в НАТО.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Съдът заяви, че съществуват "няколко пречки" за връщането на бившия главен редактор на вестник "Заман", когото Турция обвинява, че е участвал в опита за сваляне на президента Реджеп Тайип Ердоган през 2016 г., съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Някои от обвиненията срещу Кенеш не са престъпления в Швеция, което заедно със статута му на бежанец и политическия характер на делото прави екстрадицията невъзможна, допълва съдът. "Съществува и риск от преследване въз основа на политическите убеждения на това лице. Поради това екстрадиция не може да бъде осъществена", се казва в изявлението на съдия Петер Асп.
Кенеш е единственото лице, което Ердоган е посочил поименно сред десетките хора, които Анкара иска да бъдат екстрадирани в замяна на одобряване на членството на Швеция в НАТО. Анкара заявява, че очаква от Стокхолм да предприеме по-строги действия по няколко въпроса, включително екстрадирането на престъпници. Шведският министър-председател Улф Кристерсон пътува до Турция през ноември, за да се срещне с Ердоган и да обсъди тези въпроси.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
ОЩЕ: Ердоган към Гърция: Не си играйте с нас, отново направихте нещата луди в Егейско море
Нарастващ списък
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Стокхолм неведнъж е подчертавал, че съдебната система на страната е независима и има последната дума при екстрадирането.
В началото на декември Швеция екстрадира в Турция осъден член на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК), който през 2015 г. е избягал в Швеция, но молбата му за убежище е била отхвърлена.
Кенеш, който сега работи за Стокхолмския център за свобода - асоциация, основана от други турски дисиденти в изгнание, заяви пред АФП, че е "щастлив" от решението и че обвиненията срещу него са "изфабрикувани от режима на Ердоган". "Сигурен съм, че режимът на Ердоган ще приложи някакви други методи срещу мен тук, в Швеция, и ще направи живота ми толкова труден, колкото може", добави той.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
С течение на времето Анкара увеличи броя на хората, които иска да бъдат екстрадирани: в неофициални списъци, публикувани от медии, близки до турското правителство, те бяха първо 33, след това 45, а после 73 души.