Днес на пазара можете да намерите голям брой препарати за третиране на зеленчукови култури от различни болести, вредители от насекоми и за подхранване. Тези продукти обаче не винаги са полезни за здравето, така че градинарите постоянно търсят нови методи за обработка и подхранване.
Содата бикарбонат се е превърнала в незаменим помощник в лехите. Използва се за накисване на посадъчен материал, за предотвратяване на появата на вредители и различни болести. При редовна употреба растенията ще бъдат под надеждна защита през целия сезон, освен това содата бикарбонат помага за увеличаване на реколтата.
Ползи от използването на сода бикарбонат
Третирането на зеленчукови култури, включително сладки и люти чушки, с разтвори на базата на сода бикарбонат има редица предимства. Сред основните са:
- Дезинфекцира посадъчния материал преди засаждане на разсад.
- Осигурява на растенията надеждна защита срещу гъбични заболявания и насекоми вредители, по-специално мравки.
- Продуктът е напълно безопасен за полезни насекоми и животни.
- Ако има заболяване, содата за хляб може да излекува заразените растения пипер.
- Има благоприятен ефект върху плододаването.
Най-ефективният тор за пипера – гаранция за богата реколта
Внимание! За третиране на зеленчукови култури може да се използва само сода бикарбонат. Калцинираната сода е опасна и може да се използва само за борба с плевелите, но не и за третиране или подхранване на зеленчуци.
Правила за обработка на чушки със сода
Много е важно, когато се използва, содата за хляб да дава на растенията всичко най-важно и питателно. Но за това е необходимо стриктно да се спазва рецептата, без да се пренебрегват допустимите дози и съставки. Ако разтворът се окаже достатъчно концентриран, тогава с голяма вероятност сладките и лютите чушки ще бъдат непоправимо увредени.
Когато работите със сода бикарбонат, е важно да спазвате следните важни правила:
- Ако за накисване на посадъчен материал се използва разтвор на базата на сода бикарбонат, е важно стриктно да се спазва интервалът от време.
- За превантивни цели се препоръчва пръскане на зеленчукови култури с помощта на фино диспергирана градинска пръскачка.
- Цялата работа по обработката на зеленчукови култури трябва да се извършва рано сутрин или вечер.
- Не прекалявайте с обработките и не ги правете твърде често. В този случай съдържанието на бикарбонат в почвата започва да се увеличава, което от своя страна се отразява негативно на количеството и качеството на реколтата от сладки и люти чушки.
Съвет! Ако по време на проверката на чушките са открити празни цветни яйчници, тогава трябва да се прибегне до кореново подхранване. За целта на всеки 5 литра вода трябва да добавите 2 супени лъжици сода бикарбонат.
Идеалният тор за чушки – как да го приготвим правилно
Обработка на посадъчен материал
Много градинари използват разтвори на базата на сода бикарбонат, за да накиснат семената на сладки и люти чушки. Благодарение на тази процедура е възможно не само да се ускори процесът на покълване на семената, но и да се осигури надеждна защита срещу нападения от насекоми вредители.
Разтворът за накисване трябва да се приготви съгласно следната рецепта:
- Разтворете 1 чаена лъжичка сода бикарбонат в 1 литър чиста вода. Разбъркайте всичко добре.
- Поставете семена от сладък или лют пипер в работната смес и оставете за 24 часа.
- След 24 часа посадъчният материал се изважда, измива се старателно под чиста течаща вода и след това се засажда, за да се получат разсад от пипер.
Контрол на вредителите
Може би най-простият, най-ефективен и достъпен вариант за премахване на вредители, без да се навреди на околната среда, е използването на сода бикарбонат.
Мравките представляват най-голямата опасност за градинарите. Факт е, че заедно с тях, на парцела неизбежно се появяват листни въшки и брашнеста мана, което има много пагубен ефект върху състоянието на чушките и други зеленчукови култури.
Борба с мравки
За да приготвите ефективно средство срещу мравки, ще ви трябват само вода и сода бикарбонат. Трябва да вземете 2 литра гореща вода, да добавите 2 супени лъжици сода бикарбонат, да изсипете всичко в бутилка, да разклатите добре и след това да излеете разтвора върху мравуняка.
За по-голяма ефективност поръсете мравуняка със слой пръст и го покрийте с някакъв материал.
Внимание! Този състав може да се използва без страх, тъй като в умерени количества киселинността на почвата няма да бъде засегната.
За жегите: Какви особености има в поливането на домати и пипер
Стръв със сода бикарбонат за вредители
Опитните градинари приготвят специални сладки примамки за борба с вредителите. За целта вземете 100 мл кристална захар, 100 мл сода бикарбонат, разбъркайте добре всичко, след което добавете 2 супени лъжици чиста вода и разбъркайте отново. Получената маса трябва да се разнесе на местата, където най-често се срещат мравки и където е основното им струпване.
Също така, ако се намери мравуняк, продуктът се поставя близо до него. Както показва практиката, никакви насекоми, включително мравки, които обичат сладкиши, не могат да преминат покрай такава стръв, която ще се превърне в отрова за тях.