Най-лесният начин да спасите ПИПЕРА от болести

11 май 2022, 15:24 часа

Факт е, че домашно отглежданите зеленчуци са изключително полезни за здравето ни, тъй като много малко градинари са склонни да включат препарати с химия, докато се грижат за тях. Липсата на пестициди и всякакви други нитрати ни карат с удоволствие да ги похапваме и да се наслаждаваме пълноценно на вкуса им.

Още: 5 цветя, които можете да засеете през юли, за да цъфтят до есента

Още: Защита на доматите от горещините: Мерки за предотвратяване на термичен стрес

За жалост обаче, ако не защитим растенията от болести и вредители, реколтата няма да е това, което сме очаквали. Ако имате собствена градина, навярно знаете, че патладжаните и чушките често пъти биват засегнати от едни и същи болести.

Ето как може да ги спасите и накрая да събирате плодовете на труда си в чували:

Когато избирате семена на патладжани и чушки, селектирайте ги много внимателно. Това е едно от първите неща, които задължително трябва да направите, ако искате накрая да се радвате на богата реколта.

Още: Змия в двора? Ето как да я прогониш безопасно!

Още: Как да цъфтят доматите дори в най-голямата жега

Защо лютите чушки са полезни?

Друго важно нещо е да ги оставите на слънце за няколко дни, преди да ги засеете в почвата. Някои градинари споделят, че преди да засадят семената, задължително ги накисват за час в разтвор от 100 мл вода и 25 гр чесън. След този един час ги изплакват и ги изсушават на слънце.

Абсолютно задължително е всяка година да сменяте мястото на растенията. Това е един от факторите, които ще ви гарантират много по-добра реколта.

Запомнете, че слънчевата светлина е един от най-добрите дезинфектанти, затова е нужно периодично да разрохвате почвата, за да могат слънчевите лъчи да проникват в нея.

Още: Ефикасен разтвор срещу гъсеници: Натурално средство за защита на градината

Още: Цветя, които не е късно да засадите в градината през юли

След такова подхранване, чушките растат като луди

Ако забележите, че част от разсада е нападнат от болести, най-добре го бракувайте, вместо това да се опитвате да го спасите.

Ако от самото начало вашите растения са здрави и силни, вероятността да бъдат нападнати от вредители е много по-малка.

Винаги ползвайте органични торове, а не такива, закупени от специализираните магазини. Това ще ви позволи да спестите пари и да отглеждате екологично чисти плодове и зеленчуци.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Лозева
Мария Лозева Отговорен редактор
Новините днес