Районна прокуратура-Първомай се самосезира по публикации в медиите за наличието на уран в питейната вода в част от кварталите на гр. Първомай и няколко околни села.
Още: Зам.-кмет на Пловдив участва в откриването на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания
Още: Кметът на Пловдив посрещна председателя на Европейския съвет
Проверката е възложена на РУ на МВР-Първомай и се извършва с оглед на данни за престъпление по чл. 352 от Наказателния кодекс – за замърсяване на почвата и подземните води, с което стават опасни за хора или животни и растения или негодни за използването им за културно-битови, здравни, земеделски и други стопански цели, съобщиха от прокуратурата.
В хода на проверката ще бъдат назначени експертни справки, ще се изискат становища и информация от Районна здравна инспекция - Пловдив, ВиК и други институции за качеството и състоянието на питейната вода в част от кварталите на гр. Първомай и няколко околни села, както и за причините за евентуалното й замърсяване.
Срокът за приключване на проверката е едномесечен.
Още: Община Пловдив призова да се помага за кастрацията на бездомни кучета
Още: "Няма човек - няма проблем": Заплахи към младежите на Карлово след протеста им срещу кмета (СНИМКИ)
Припомняме, че днес специална междуведомствена комисия започва изследване на източниците на вода в град Хасково, където по-рано бе отчетено 14-кратно превишаване на пределите на допустимите норми на концентрация на уран.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В присъствието на кмета на Пловдив започна изграждането на нова спортна зала
Още: Стартира кампанията на Пловдив за подпомагане кастрацията на домашни кучета и котки
В навечерието на Великденските празници Министерството на здравеопазването забрани използването на чешмяна вода в региона за нужди, различни от хигиенните. В жилищните квартали на града бяха доставени цистерни с питейна вода, а в болниците и детските учреждения – бутилки с минерална вода.
Според експерти замърсяването на водите е поради липса на контрол върху състоянието на шахтите, където преди повече от 30 г. е добиван уран. През 1992 г. българското правителство взе решение за преустановяване на добива в региона и затвори 48 мини. Съобщено бе, че всички те са безопасни.