Близо две седмици отговорните власти са позволили заразени със спори на антракс месни продукти да се разпространяват свободно във Варненска и Добричка област две седмици.
Приключи дезинфекцията на търговски обекти във Варна и областта, в които има вероятност за зараза от антракс. Това съобщи областният управител на Варна Стоян Пасев, предаде "Фокус".
Във Варна, Кранево, Златни пясъци и Добрич са разпространявани продуктите, които е възможно да са заразени с антракс. Рискът идва не от това, че в тях може да има заразено месо, а че при преработката му е заразено оборудването в цеха, а то там и самите продукти.
Преди години ваксината срещу антракс е била задължителна за всички животни. Сега обаче тя се поставя само за животните, които се намират в региони, където е имало огнища на антракс.
Днес започва имунизацията срещу антракс във варненското село Млада гвардия, където болестта отне живота на овчар преди дни заради заразена крава, а вчера още едно животно почина със съмнения за болестта.
Доколкото знам от ветеринарните лекари има информация, че е починало второ животно в село Млада Гвардия. Това потвърди заместник-здравният министър Ваньо Шарков.
Още едно животно почина от антракс във варненското село Млада гвардия.
Кравата не е от животните на починалия от антракс преди два дни 53-годишен мъж от село Млада гвардия, а е от друг двор, предаде БНР.
Във Варненско продължават да бъдат взимани мерки за спиране на разпространението на евентуална зараза от антракс. Извършена е дезинфекционна обработка в района на село Млада гвардия във връзка с откритото огнище на заболяването.
След като вчера стана ясно, че мъж от варненско село е починал от антракс, след като заколил болна крава, днес вече са установени всички, които са имали досег с животното.
При консумация на месо от заразено с антракс животно симптомите се появяват до 7 дни. Това каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести по повод случая с починалия 53-годишен пастир от Варна.
Предприети са всички действия по Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Наложена е забрана на за паша на всички животни в населеното място, където почина мъж от антракс.
Мъж на 53 години от варненското село Млада Гвардия е починал от антракс. Това потвърди д-р Дочка Михайлова, временно изпълняващ длъжността началник на Регионалната здравна инспекция във Варна.
Пентагонът счита, че мащабите на грешката с изпращането на смъртоносни бацили на антракс в лаборатории, са много по-големи отколкото първоначално се смяташе.
Живи спори на антракс до частни лаборатории в 9 американски щата и до военна база в Южна са били изпратени по грешка от лаборатория от американския щата Юта, съобщи Пентагонът.
При консумация на месо от заразено с антракс животно симптомите се появяват до 7 дни. Това каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести по повод случая с починалия 53-годишен пастир от Варна.
Мъж на 53 години от варненското село Млада Гвардия е починал от антракс. Това потвърди д-р Дочка Михайлова, временно изпълняващ длъжността началник на Регионалната здравна инспекция във Варна.
Във Варна, Кранево, Златни пясъци и Добрич са разпространявани продуктите, които е възможно да са заразени с антракс. Рискът идва не от това, че в тях може да има заразено месо, а че при преработката му е заразено оборудването в цеха, а то там и самите продукти.
Живи спори на антракс до частни лаборатории в 9 американски щата и до военна база в Южна са били изпратени по грешка от лаборатория от американския щата Юта, съобщи Пентагонът.
Близо две седмици отговорните власти са позволили заразени със спори на антракс месни продукти да се разпространяват свободно във Варненска и Добричка област две седмици.
Пентагонът счита, че мащабите на грешката с изпращането на смъртоносни бацили на антракс в лаборатории, са много по-големи отколкото първоначално се смяташе.
След като вчера стана ясно, че мъж от варненско село е починал от антракс, след като заколил болна крава, днес вече са установени всички, които са имали досег с животното.
Приключи дезинфекцията на търговски обекти във Варна и областта, в които има вероятност за зараза от антракс. Това съобщи областният управител на Варна Стоян Пасев, предаде "Фокус".
Преди години ваксината срещу антракс е била задължителна за всички животни. Сега обаче тя се поставя само за животните, които се намират в региони, където е имало огнища на антракс.
Доколкото знам от ветеринарните лекари има информация, че е починало второ животно в село Млада Гвардия. Това потвърди заместник-здравният министър Ваньо Шарков.
Още едно животно почина от антракс във варненското село Млада гвардия.
Кравата не е от животните на починалия от антракс преди два дни 53-годишен мъж от село Млада гвардия, а е от друг двор, предаде БНР.
Предприети са всички действия по Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Наложена е забрана на за паша на всички животни в населеното място, където почина мъж от антракс.
Във Варненско продължават да бъдат взимани мерки за спиране на разпространението на евентуална зараза от антракс. Извършена е дезинфекционна обработка в района на село Млада гвардия във връзка с откритото огнище на заболяването.
Днес започва имунизацията срещу антракс във варненското село Млада гвардия, където болестта отне живота на овчар преди дни заради заразена крава, а вчера още едно животно почина със съмнения за болестта.