Колко трудно е да си мюсюлманин

17964
Колко трудно е да си мюсюлманин

В свещения месец Рамазан мюсюлманите съблюдават редица забрани - трудно начинание, дори да имаш силна воля. Тази година това важи най-вече за мюсюлманите, които обитават райони, където слънцето практически не залязва.

В мюсюлманския месец на пости верующите нямат право да поемат храна или вода от изгрев до залез слънце. Удоволствия като тютюнопушене или сексуални контакти са също табу. Когато обаче Рамазанът се падне посред лято, както е тази година, спазването на някои от забраните се оказва почти невъзможно. Как например да не се пият никакви течности, когато термометрите показват 50 градуса по Целзий?

Когато слънцето не залязва

Противоречивите аборти на Ирландия

Дъблин взе едно наистина историческо решение: за ужас на Католическата църква и въпреки отправените към депутатите смъртни заплахи, на...

В северните части на света верующите мюсюлмани се сблъскват със съвсем други проблеми - по местата, разположени северно от полярния кръг, слънцето практически не залязва, от което следва, че мюсюлманите на практика нямат право да ядат и пият в продължение на цял месец.

Тъй като Рамазанът има променливо място в календара, което всяка година се измества с около 10 дни напред, през 2015-та в градове като Мурманск или Тромсьо слънцето няма да залезе нито веднъж по време на свещения месец. Но нима е възможно да се пости в продължение на четири седмици без прекъсване?

Ислямските правила за постене винаги съдържат и изключения. Така например децата, бременните и хората, които са на път, не са длъжни да постят. Но всички, с изключение на децата, трябва впоследствие да наваксат пропуснатите дни. Когато човек не е сигурен дали съблюдава правилно религиозните предписания, може да се посъветва с духовно лице. През 2009-та например мюсюлманската общност в Тромсьо се обърна към един саудитски учен с молбата да намери решение на проблема с постенето по време на северното лято. Той препоръча на верующите да се ориентират или по най-близкия град, където се наблюдава залез на слънцето, или по Мека. Мюсюлманите в Тромсьо решили през лятото да се ориентират по Мека, а в останалите случаи - по местното време. Дали това решение ще важи и през 2032 година, не е ясно. Тогава по време на Рамазана слънцето в Тромсьо няма да изгрее нито веднъж.

Космически предизвикателства

Може ли Латвия да е за пример?

На 1 януари в еврозоната влиза и Латвия - малката балтийска държава, която през 2009 бе на ръба на фалита, но изненадващо бързо успя д...

Учените вече са се произнесли и по един далеч по-сложен казус: какво да се прави, когато верующ мюсюлманин се намира по време на Рамазана в... Космоса. По повод първия полет на мюсюлманин в Космоса по време на Рамазана, върховната ислямска инстанция на Малайзия издаде цял сборник с правила. Астронавтът Шейх Музафар Шукор беше освободен от задължението да спазва постите, тъй като може да бъде смятан за човек, който е на път, а това е едно от изключенията, които позволяват неспазване на постите. Но безтегловността и 16-те обиколки на Земята дневно родиха съвсем други въпроси - като например как да се коленичи и в коя посока да се търси Мека.

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com