Какво означава недостигът на боеприпаси за Украйна?

6289
Какво означава недостигът на боеприпаси за Украйна?
Снимка: Getty Images

Съюзниците на Украйна са все по-загрижени за намаляващите доставки на боеприпаси и недостига на продукция, тъй като боевете срещу Русия в Бахмут се засилват. Поради тази причина ръководената от САЩ контактна група за отбрана на Украйна - която включва около 50 държави - организира виртуална среща в сряда, за да обсъди как да се гарантира, че украинската армия получава достатъчно от необходимите ѝ боеприпаси.

Западните официални лица бият тревога от месеци. През февруари генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви: "Сегашният темп на разходите на Украйна за боеприпаси е многократно по-висок от сегашния ни темп на производство. Това поставя под напрежение нашата отбранителна промишленост".

До момента САЩ са доставили на Украйна повече от 1 милион 155-милиметрови снаряди - стандартния артилерийски снаряд на НАТО. Армията на САЩ планира да увеличи сегашния темп на производство от около 14 000 155-милиметрови гаубични снаряди на месец до 20 000 до тази пролет и до 90 000 до 2025 г. От своя страна страните от ЕС са предоставили на Украйна общо около 350 000 155-милиметрови снаряда.

Но тези доставки са извършени на цената на собствените доставки на боеприпаси както от САЩ, така и от Европа. "Те трябва да преценят колко са готови да пожертват от собствените си запаси и отбранителна способност, за да помогнат на Украйна", казва Тревор Тейлър, почетен професор в университета Кранфийлд във Великобритания, който ръководи изследователска програма за отбрана и индустрия в мозъчния тръст Royal United Services Institute.

Въпреки тези опасения западните официални лица призовават за по-големи доставки.

"Най-важният и неотложен въпрос днес за украинската армия е да има непрекъснат поток от боеприпаси", заяви миналия месец ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел. "Ако се провалим в това отношение, реално резултатът от войната е застрашен."

Борел заяви, че руските сили изстрелват около 50 000 артилерийски снаряда всеки ден, в сравнение с около 6000-7000 от Украйна - и че разликата трябва да бъде преодоляна.

Естония, която има обща граница с Русия, настоява ЕС и съюзниците от НАТО да осигурят 1 милион артилерийски снаряда.

Изглежда, че ЕС се приближава към сделка на стойност 2 млрд. евро (2,12 млрд. долара) за възстановяване на доставките на боеприпаси за Украйна, а също и за попълване на запасите на страните. Половината от тях ще бъдат предназначени за частично възстановяване на разходите на държавите, които вече са в състояние да дарят боеприпаси от своите запаси. Другата половина ще бъде предназначена за съвместно закупуване на нови боеприпаси от страните, които купуват в голям мащаб, което ще позволи по-евтини общи разходи.

Експертите обаче казват, че опасността за Украйна не е в това, че ще свършат боеприпасите, а в това, че запасите им ще бъдат намалени до степен, която ще ограничи подхода им на бойното поле. "Армиите не изчерпват боеприпасите си, те самите намаляват, а с намаляването им армиите трябва да стрелят по по-приоритетни цели и да не стрелят по по-нископриоритетни цели", казва Марк Ф. Канчиан, пенсиониран полковник от запаса на морската пехота и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.

За да не стане "като в Украйна": рискът и другаде е голям

Полицията в Молдова твърди, че е успяла да попречи на Русия и агентите ѝ да превърнат масовите социални протести от миналия уикенд в дъ...

Силните офанзиви често изискват огромни запаси от боеприпаси. "През Първата световна война армиите прекарват месеци в складиране на боеприпаси около определен район; обикновено изграждат железопътни линии, за да започнат да вкарват артилерия", казва Иън Уилямс, заместник-директор на проекта за противоракетна отбрана на CSIS.

Експертите обаче добавят, че Украйна все пак би трябвало да е в състояние да се защитава ефективно. "Да задържиш територия е по-лесно, отколкото да я спечелиш", казва Тейлър.

В момента Украйна удържа руския напредък в източния град Бахмут, който се е засилил от януари насам. Макар че Украйна е изгонила руските сили от Херсон, тя все още е изправена пред интензивен обстрел от танкове и артилерия там. Удари продължават и по Харков.

"Най-голямото препятствие в момента е производството", казва Уилямс от CSIS. Обикновено отбранителната индустрия не е в състояние да увеличи производството си толкова бързо; тя често работи, за да отговори на изискванията на правителствата на страните си. Столтенберг от НАТО отбеляза, че някои поръчки, направени днес, могат да отнемат две години и половина, за да пристигнат.

В САЩ, например, "частните компании няма да произвеждат неща, ако някой няма да ги купи, а военните бюджети са под напрежение - независимо колко големи са те; винаги има конкуриращи се интереси", казва Уилямс. Много държави биха избрали да инвестират в по-леки видове сили, безпилотни летателни апарати, методи за разузнаване и наблюдение или ракети, обяснява той. "Ние нямаме отбранителна индустрия в съветски стил, при която просто продължаваме да произвеждаме снаряди, независимо дали имаме нужда от тях или не."

Il Foglio: Дмитрий Медведев поръчал убийството на италианския военен министър

Италианското разузнаване е предупредило правителството за възможно планиране на атентат срещу министъра на отбраната на Италия Гуидо Кр...

Въпреки че танковете, ракетите и бойните машини са от ключово значение за Украйна, за да устои на руските офанзиви, основните боеприпаси са също толкова важни, ако не и повече, отбелязват експертите. "Това до голяма степен е война с доста статична фронтова линия", казва Уилямс. "При този вид бойни действия обикновено това води до много интензивен вакуум на боеприпаси."

Всичко за войната в Украйна - ТУК!

---------------------

Саня Мансур - за "Time"

Превод: БГНЕС

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

Голямата руска офанзива: Поглед от Чехия какво ще се случи

Скопие - крачка назад. Ако продължи така, ще стигне до Тито

"Времето изтича": Закъсня ли оръжието от САЩ за Украйна?

Войната между Израел и "Хизбула": Кой печели засега?

"От танк на дрон": Украинците рециклират изоставеното на фронта оръжие

Time: В упадък ли е Америка?

Светлина насред пълния мрак: Крах за Украйна без ПВО, но САЩ се задействаха

Анализ от Турция: Иранският удар не е театър, а репетиция за война

Анализатор: САЩ направи така, че с руски пари Украйна ще получи F-16

"Русия не може да спечели тази война": Велизар Шаламанов тълкува знаците след американската помощ за Украйна

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари