Китай оценява: Свръхзвукови оръжия - САЩ се целят от ракети към самолети

6646
Китай оценява: Свръхзвукови оръжия - САЩ се целят от ракети към самолети
Снимка: Getty Images

САЩ се заеха с разработването на свръхзвуков самолет от безизходица, е категоричен военният наблюдател Шао Йонглинг пред кореспондент на CNR (Националното радио на Китай). Факт е, че хиперзвуковите оръжия вече са на въоръжение в много армии, но не и в американската. Затова Вашингтон реши да постигне лидерство, но по различен начин.

Наскоро, на заседание на Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите, генерал-лейтенант Дейл Уайт, заместник-началник на военновъздушните сили (ВВС) на САЩ по придобиване на оръжия, разкри, че Изследователската лаборатория на ВВС измества фокуса на работата си от свръхзвукови ракетни оръжия към разузнавателни самолети.

Преди това, когато изпълняваха програми за разработване на свръхзвукови ракети, ВВС на САЩ се сблъскаха с много препятствия и тестовите изпитания се провалиха няколко пъти. Ще могат ли обаче безпроблемно да преминат на шпионски самолети? Още: Свръхзвуков стратолет ще лети между континентите?

Три предимства

През 2021 г. ВВС на САЩ са подписали договор с Hermes за разработване на реактивен самолет, способен да достигне скорости 6 пъти по-високи от скоростта на звука (6М), на стойност 60 милиона долара. През 2022 г. тази компания пусна видео с тестово пускане на двигателя на самолета.

Друг свръхзвуков разузнавателен самолет на ВВС на САЩ, който представлява интерес, е SR-72, „наследникът на Blackbird“, произведен от Lockheed Martin. Този модел е още по-съвместим с изискванията на ВВС за „многократно използваема хиперзвукова платформа“. 

Китайският военен коментатор Йонглин анализира характеристиките, които трябва да има един свръхзвуков разузнавателен самолет.

"На първо място, това е най-ниската цена и възможност за многократно използване – анализира военният експерт.

След това е многофункционалността. SR-72 има безпилотен модел за управление, който изпълнява главно аналитични, наблюдателни и разузнавателни задачи, а също така може да носи ракети, разработени от Lockheed Martin, и да нанася удари с тях. Още: Хиперзвуков самолет със скорост 7000 км/ч

Трето, висока ефективност. Свръхзвуковите разузнавателни самолети са способни да изпълняват стратегическо разузнаване за кратко време, наблюдавайки важни цели по света. Освен това те не са лесни за прехващане. Ако такъв самолет изстреля хиперзвукова ракета, скоростта й може дори да надхвърли 10 Маха и нейната бойна ефективност ще стане още по-висока.

Две големи пречки

Дълго време ВВС на САЩ възлагаха големи надежди на секретния проект SR-72 и твърдяха, че самолетът може да стане „най-бързият в историята“. Докладите обаче показват, че предизвикателствата, свързани с неговото развитие, са свързани главно с двигателната система на самолета.

Според Шао Йонглин разработката на самолета няма да върви гладко поради технически проблеми с двигателя и липса на съответните компоненти.

"За да може самолетът да се ускори до свръхзвукова скорост, той се нуждае от нов тип двигател, т.е. хиперзвукова турбина с комбиниран цикъл. Освен това на ВВС на САЩ им липсва подходящо оборудване за изпитване", отбелязва той. Още: НАСА поръча тих свръхзвуков самолет (ВИДЕО)

Търси се друг изход от безизходицата

Въздушните и сухопътните сили на САЩ първоначално са искали да постигнат целта за разполагане на хиперзвукови оръжия през 2022 и 2023 г. Поради повтарящи се неуспехи по време на фазата на тестване, ВВС преминаха към изследване и разработване на други видове оръжия.

Според Шао Йонглинг американската армия е взела решението от безизходица. Това е причината за опитите им да проправят нов път в областта на хиперзвуковите разработки и да се стремят към лидерство там, пише още китайското радио.

"Други страни вече разполагат с хиперзвукови оръжия, но САЩ се бавят с това. В такава безнадеждна ситуация всичко, което могат да направят, е да се обърнат към разработването на свръхзвукови самолети", казва военният наблюдател.

Според Шао Йонглин Съединените щати винаги са считали, че в областта на военните технологии те са пред другите държави, че имат определен технологичен резерв, като например SR-71 Blackbird, създаден през миналия век, способен да достигне скорост до 3Маха.

„Ето защо ВВС на САЩ чертаят различен път и се опитват да бъдат лидер в друга област“, добавя той.

Превод: Ганчо Каменарски

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

Бойните роботи в Украйна: Бъдещето на войната (ВИДЕО)

Иван Кръстев: "Европа е в режим на оцеляване"

Politico: Краят в Украйна идва - решителната битка започна с Харковска област

Американска класация: Топ 5 на съвременните танкове (ВИДЕО)

След новите милиарди за оръжие: САЩ гледа на Украйна различно

Почти трилион долара: Американската армия днес

Богатите руснаци са в безизходица - няма как парите им да бъдат наследени

Глас от САЩ: Време е да дадем на Зеленски това, от което се нуждаят войниците му

Срещата Ердоган - Мицотакис: Перспективите

Най-голямата ни грешка – хората видяха, че на Запад е по-добре: Грузинският Путин (ВИДЕО и СНИМКИ)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com