Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се понижи силно, следвайки цялостната тенденция на петролния пазар, отстъпвайки с близо 6 долара до 101.93 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си, цитиран от БТА. Контрактите се котираха за 107.66 долара в петък.
За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 13 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Лек арабски (Саудитска Арабия), Басра лек (Ирак), Бони лек (Нигерия), Ес Сидер (Либия), Жирасол (Ангола), ирански тежък (Иран), Кувейт експорт (Кувейт), Мерей (Венецуела), Мурбан (ОАЕ), Сахаран бленд или "Сахарска смес" (Алжир), Раби лек (Габон), Джено (Конго) и Зафиро (Екваториална Гвинея).
Историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" е цената от 140.73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 година.
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.
В същото време суровият петрол тип "Брент" се търгува на цена от 103.8 долара за барел, като поскъпва с 1.41%. Щатския лек суров петрол WTI върви на цена от 99.94 долара за барел, като поскъпва с 1.42%.
Още: "Роснефт" организира продажба на петрол и не можа да продаде нито барел