Замразени руски активи за Украйна: Правни експерти със силни мотиви

2617
Замразени руски активи за Украйна: Правни експерти със силни мотиви
Снимка: iStock/Guliver

Международна група юристи смята, че конфискацията на замразени активи, принадлежащи на Руската централна банка, не противоречи на международното право и това може да стане в полза на Украйна. Основният им аргумент е мащабът на продължаващата руска инвазия.

Европейският съюз, Групата на седемте (Г-7) и Австралия са замразили около 260 млрд. евро (280 млрд. долара) под формата на ценни книжа и пари в брой. Повече от две трети от тях са на територията на ЕС, главно в Белгия.

Още: Белгия обяви сумата за Украйна от лихвите по замразените руски активи

Експертите по света са съгласни, че тези средства трябва да останат недостъпни за Русия, освен ако тя не се съгласи да помогне за възстановяването на Украйна. Засега обаче не са на едно мнение относно законността на директното изземване на активите.

Още: "Ядрено оръжие" срещу Путин: Украйна да вземе руските пари в западни банки

Юристи: "Има правни основания"

Десетима експерти, практикуващи в областта на международното право, от Белгия, Франция, Германия, Япония, Нидерландия, Великобритания и САЩ изложиха правни аргументи за конфискуването на въпросните активи. Те изпратиха писмо до Г-7.

"Стигнахме до заключението, че съгласно международното право би било законно страните, които са замразили руски държавни активи, да предприемат допълнителни контрамерки срещу Русия, предвид продължаващото нарушаване на най-основните правила на международното право, под формата на прехвърляне на руски държавни активи като компенсация за вредите, които са пряк резултат от незаконното поведение на Русия", пишат експертите в писмото, цитирано от Bloomberg.

Още: Украйна: Замразените руски активи няма да ни стигнат за пълното възстановяване

Снимка: iStock

Сред подписалите се са: Харолд Хонджу Кох - професор и бивш декан на Йейлския юридически факултет, който е бил и правен съветник на Държавния департамент на САЩ при администрацията на Барак Обама; Филип Зеликов от Института "Хувър" - юрист и бивш дипломат от кариерата, работил в правителството при различни президенти, включително като стратегически консултант за администрацията на Джо Байдън.

Седем от останалите подписали се са учени и практикуващи в областта на международното право от Европа, а един е от Япония.

Още: Западът има план: Москва да плаща за инвазията си в Украйна

Сагата със замразените руски активи и как да се конфискуват

Писмото идва в момент, когато държавите от Г-7 обсъждат какво да правят с въпросните активи, тъй като нуждите на Украйна от финансиране остават трайно високи, а войната не показва признаци на отслабване. ЕС бавно постига напредък по плановете си да приложи поне извънреден данък върху печалбите, генерирани от замразените средства. Миналата година фондовете са позволили печалби в размер на 4,4 млрд. евро.

Още: Парите от санкции вече влизат в украинската хазна: Потърпевши са руски пълномощници и олигарх

Великобритания и САЩ настояват пред съюзниците си от Г-7 за пълна конфискация на активите на Руската централна банка, а Канада е отворена за тази дискусия, твърдят официални лица, запознати с хода на обсъждането и цитирани от Bloomberg.

Преди време страни от Г-7 обосноваха мотивите си с това, че войната на Владимир Путин в Украйна влияе сериозно на икономиките им и ако се възприеме, че те са жертви на тази агресия, то тогава активите може да се дадат на Киев: Замразени руски активи за Украйна: Западът се обявява за жертва, за да ги даде.

Европейските членове на Г-7, главно Франция и Германия, в момента действат против тази стъпка поради правни проблеми и опасения, че тя може да навреди на стабилността на еврото и да създаде опасен прецедент.

Администрацията на президента Джо Байдън подкрепи законопроект, който щеше да ѝ позволи да изземе част от замразените руски активи в размер на 300 млрд. долара, за да ги предостави на Украйна.

Русия подготвя съдебен иск, за да попречи на опитите на САЩ или ЕС да конфискуват част от замразените активи на Централната банка в размер на 300 млрд. долара в полза на Украйна.

Още: Путин с указ: Да се издири имуществото на Руската империя в чужбина

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от МЕЖДУНАРОДНИ:

ЕК ще предложи санкции за руския втечнен газ

Руската централна банка запази огромната основна лихва

Гана започва да строи първата си АЕЦ

Турция ще инвестира 100 млрд. долара във възобновяема енергия

Собственикът на Google за първи път ще изплаща дивиденти на инвеститорите си

Путин ударно национализира. "Няма работна ръка във военните предприятия" (ВИДЕО)

Йената удари 34-годишно дъно спрямо долара

Цените на петрола: Напът да прекъснат двуседмичната си губеща серия

Еврото завършва седмицата с пълен обрат спрямо долара

Американската икономика се представя под очакванията в началото на 2024 г.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com