"Ел Ниньо" влияе на холерните епидемии в Африка

11 април 2017, 09:12 часа • 2142 | прочитания

Екваториалното тихоокеанско течение "Ел Ниньо" е свързано с голямо преразпределение на случаите холера в Африка. Това заключение може да бъде използвано за по-добра подготовка и намаляване на броя на болните и на смъртността.

Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа

Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)

През годините, когато топлото течение е активно, в Източна Африка има около 30 000 случая годишно повече, а в южната част от континента – 30 000 случая по-малко спрямо годините, в които "Ел Ниньо" отсъства. Това са установили учени от университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор, позовавайки се на повече от 17 000 наблюдения годишно на холерни огнища в целия африкански континент между 2000 и 2014г. Учените са установили, че няма никаква разлика в общия брой заболели от холера през годините с и без "Ел Ниньо", но те се разпределят географски по различен начин,  съобщи БГНЕС.

Общо 177 милиона души живеят в Африка в районите, където честотата на холерата се увеличава отчетливо с "Ел Ниньо". В някои от районите броят на заболелите се утроява.

Холерата е тежко инфекциозно заболяване, което засяга основно Африка. Тази бактериална инфекция се предава често с консумацията на заразена вода.

Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)

Още: В отворено писмо: "Грийнпийс"–България заедно с проф. Христо Пимпирев и други български учени призовават за защита на Световния океан

„Ние можем да прогнозираме връщането на „Ел Ниньо“ шест до дванайсет месеца предварително“, обяснява проф. Джъстин Леслър от факултета по обществено здраве в университета. Освен това той посочва, че ако там има подготвени медицински центрове, бързата медицинска намеса може да доведе до снижаване на броя на смъртните случаи почти до нула. В противен случай, те могат да стигнат 30%

Течението „Ел Ниньо“ влияе силно върху климата на планетата. То предизвиква силно увеличение на валежите в Източна Африка и намаляване на дъждовете в по-сухите северни и южни райони на африканския континент.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес