Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изненадващо: Древните хора останали в последната ледникова епоха в студена Централна Европа

30 октомври 2024, 08:15 часа • 1195 прочитания

Хората, изглежда, са били адаптирани към последната ледникова епоха по начин, подобен на вълците и мечките, според скорошно проучване, оспорващо дългогодишни теории за това как и къде са живели нашите предци през този ледников период.

Предишни изследвания подкрепят мнението на повечето археолози, че съвременните хора са се оттеглили в Южна Европа по време на последния ледников период и са се разширили по време на по-късното повишаване на глобалните температури. Но новото изследване е първото, което използва генетични данни, за да покаже, че поне някои хора са останали в Централна Европа, за разлика от много други животни, и въпреки че нашият вид е еволюирал в много по-топлия климат на Африка.

Къде са бягали древните европейци от снега и леда?

Още от XIX век учените знаят, че разпределението на животните и растенията по света може да варира в зависимост от климата. Но климатичната криза направи разбирането на тези колебания по-важно от всякога.

Повечето от изследванията в тази област се фокусират върху отделни видове животни или растения. Те са показали, че много видове, включително хората, са разширили географския си обхват след разгара на последната ледникова епоха, преди приблизително 20 000 години.

По това време европейските ледени покривки достигат Дания и Южен Уелс. Европа е студена, но предимно безледникова, вероятно като Аляска или Сибир днес.

Новото изследване, под ръководството на Оксала Гарсия-Родригес от университета в Борнмът, възприело различен подход и прегледало генетичната история на 23 бозайника в Европа. Освен хората те включват гризачи като обикновени полевки и червени катерици, насекомоядни животни като земеровки и таралежи, копитни животни като благороден елен и дива свиня и месоядни животни като кафяви мечки и невестулки.

Учените се интересували къде е най-голямото разнообразие днес в Европа. Това е така, защото областите с висока генетична вариация вероятно са областите на най-продължителна обитаемост от видове.

Тези зони, известни като рефугиуми, са места, където видовете се оттеглят, за да оцелеят през периоди, когато условията на околната среда са били неблагоприятни другаде. За  изследваните бозайници тези рефугиуми били били заети поне от разгара на последното заледяване. Тези рефугиуми вероятно са били най-топлите райони или места, където е било най-лесно за животните да намерят храна.

Колко студено е било през ледниковия период - доста

Откритите генетични модели включват случаи, при които някои бозайници (като червени лисици и сърни) са били ограничени до ледникови рефугиуми в южните райони като Иберия и Италия и са се разпространили от тези райони, когато глобалните температури се затоплили след ледниковия период. Други бозайници (като бобри и рисове) се разпространили от ледникови рефугиуми на изток от Европа само за да се разпространят на запад.

Видове като малка земеровка и обикновена полевка били ограничени до защитени зони като дълбоки долини в Северна Европа, малки анклави в иначе негостоприемни ледникови пейзажи. Тези модели са били документирани преди това от други учени.

Но учените открили четвърти модел – някои видове (като кафяви мечки и вълци) вече били широко разпространени в Европа по време на разгара на последното заледяване.

Този модел включва и Хомо сапиенс. Неандерталците вече били изчезнали около 20 000 години по-рано.

Не е ясно защо древните хора и други животни са живели в този привидно суров климат, вместо да изследват по-гостоприемни места. Но те изглежда, са били способни да понасят условията на ледниковия период, докато други животни се оттеглили в убежища.

Може би най-важното е, че сред видовете, които, изглежда, съответстват на този модел, при който в разгара на последната ледникова епоха е имало малко или никакво географско свиване, са съвременните хора. Особено изненадващо е, че хората са в тази група, тъй като нашите предци произхождат от Африка и може да изглежда малко вероятно те да са били устойчиви на студен климат.

Не е ясно дали тези хора са разчитали на екологична адаптация, или дали са оцелели благодарение на технологии. Например добре известно е, че хората са имали дрехи, изграждали са жилища и са контролирали огъня по време на студените условия на последната ледникова епоха.

Археолози търсят изгубени цивилизации в Балтийско и Северно море

Този нов модел и включването на хората в него може да доведе до преосмисляне на изменението на климата и биогеографията сред учените. Това може да означава, че някои райони могат да бъдат обитаеми за по-дълго от очакваното, тъй като климатът се променя.

Източник: The Conversation

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес