Цацаров пита Съвета на Европа за екстрадацията на Цветан Василев от Сърбия

2572
Цацаров пита Съвета на Европа за екстрадацията на Цветан Василев от Сърбия
Снимка: БГНЕС

Главният прокурор Сотир Цацаров иска от Генералния секретариат на Съвета на Европа и до Европейския комитет по проблемите на престъпността спешно да разгледат защо Сърбия не е отговорила на молбата на България за екстрадация на укриващия се в западната ни съседка банкер Цветан Василев.

Василев е обвинем по фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) в присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай.

Кунева брани Цацаров - ЕК не била искала независима оценка на прокуратурата

Оценка за дейността на прокуратурата ще се иска, но Европейската комисия не е казала, че тази оценка трябва да е независима. Това заяви...

Цацаров настоява спешно да се разгледа информацията за възникнали трудности във връзка с приложението на Европейската конвенция за екстрадиция (ЕКЕ) по повод екстрадицията на Василев от Сърбия в България, съобщават от прокуратурата. Става дума за приложението на чл.18 ал.1 от ЕКЕ, който задължава замолената страна да уведомява молещата страна за решението си за екстрадиция на обвиняемо или осъдено лице.

От прокуратурата съобщават, че поводът е липсата на конкретен отговор повече от 1 година и 4 месеца на молба за екстрадиция, както и липсата на конкретен отговор повече от 8 месеца на допълнителна молба за екстрадиция на Цветан Василев, намиращ се на територията на Сърбия, въпреки направените запитвания за това до сръбския министър на правосъдието.

С молба от 18 септември 2014 г. до министъра на правосъдието на Сърбия главният прокурор е поискал компетентните съдебни власти в съседната ни държава да предадат на българските съдебни власти Цветан Василев, за да бъде разследван за престъпления по чл.203 ал.1 вр.чл.201 вр.чл.20 ал.3 вр. ал.1 от НК по досъдебно производство на Софийска градска прокуратура. Горепосочената молба за екстрадиция на Цветан Василев е изпратена по дипломатически път с нота от 22 септември 2014 г. на българското посолство в Белград.

По тази молба все още прокуратурата няма отговор от Министерството на правосъдието на Сърбия относно решението на компетентните сръбски власти дали допускат или отказват екстрадицията на българския гражданин Цветан Василев.

Цацаров: Няма исторически компромис, мястото на тогата не е на стълбите

Що се отнася до изявлението на г-н Панов, че не желае да бъде представляван от Димитър Узунов, това е негова воля. Струва ми се обаче, ...

На 21 май 2015 г. главният прокурор е изпратил допълнителна молба до сръбския министър по въпроса с екстрадицията на Цветан Василев. В допълнителната молба, в която изрично е посочено, че все още няма отговор на първоначалната такава, е поискана екстрадицията на същия български гражданин и за още едно престъпление - такова по чл.219 ал.4 вр. ал.3 вр. ал.1 вр.чл.20 ал.3 вр. ал.1 от НК. В допълнителната молба за екстрадиция от 21 май отново са описани допълнително установените факти, въз основа на които се основава допълнителното искане, като са приложени всички необходими документи, ведно с превод на документите на сръбски език. На 25 май 2015 г. допълнителната молба за екстрадиция на Василев е изпратена на Министерството на правосъдието на България, а на 28 май 2015 г. с нота е предадена на Министерството на външните работи на Сърбия. След изпращането на допълнителната молба за екстрадиция на Цветан Василев до сръбските власти, от сръбска страна не е получен никакъв отговор, както на основната молба за екстрадицията на лицето, така и на допълнителната молба от 21 май, обясняват от прокуратурата.

Поради това с напомнително писмо от 24 ноември 2015 г., изпратено чрез българското правосъдно министерство до министерството на правосъдието на Сърбия, главният прокурор е поискал на основание на Европейската конвенция за екстрадиция информация постановил ли е сръбският съд решение за екстрадицията на Цветан Василев, както по първоначалната, така и по допълнителната молба.

"Липсата на отговор от страна на сръбските власти по настоящия конкретен случай при наличието на напомнителна кореспонденция за това, в един нетрадиционно дълъг, надхвърлящ по наша преценка разумните срокове за произнасяне по молба за екстрадиция, на фона на традиционно добрите професионални контакти със сръбските власти, ме мотивират да отправя към Вас настоящото искане, в съответствие с чл.3 от посочените по-горе процедурни правила, за бъде инициирана в спешен порядък процедурата на разрешаване в дух на приятелство на възникналите затруднения по приложението на чл.18 ал.1 от Европейската конвенция за екстрадиция, подписана в Париж на 13.12.1957 г.“ е посочено още в искането на главния прокурор.

До сръбските съдебни власти са изпратени и още две молби за правна помощ, касаещи призоваване на Цветан Василев.

България през 2015 година: Сагата "КТБ" и банковият контрол (Обзор II част)

През изминалата 2015 година имаше развитие по сагата "КТБ", която се оформи като черно петно на прокламирания като стабилен банков сект...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com