Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

30 ноември - какъв църковен празник е утре, какви традиции и обичаи се спазват

29 ноември 2024, 17:14 часа

На 30 ноември в църковния календар е денят на паметта на Свети апостол Андрей Първозвани. Ето какви са традициите и обичаите, свързани с празника.

История на празника

Андрей е един от дванадесетте апостоли на Исус Христос и е известен като първият призован апостол, поради което е наречен „Първозваният“. Той е роден в град Витсаида в Галилея и е брат на апостол Петър.

Още: Стихотворение на деня, 9 декември, от Радой Ралин

Църквата почита голям светец на 30 ноември - традиции и обичаи на празника 

Андрей е бил рибар и според легендата е станал ученик на Йоан Кръстител, преди да стане ученик на Исус Христос. Той бил един от първите хора, които Исус призова да Го последват. След възкресението на Христос Андрей активно започнал да проповядва Евангелието в различни страни. Той пътувал из Мала Азия, Гърция, Скития (съвременна Украйна и Русия) и други региони, разпространявайки учението на Христос. Според легендата Свети Андрей е претърпял мъченическа смърт в град Патра в Гърция. Той бил разпънат на кръст, който имал формата на буквата "X", която сега е известна като кръста на Свети Андрей. Животът и делото му оставят дълбока следа в християнската традиция и той е почитан като един от най-значимите апостоли.

Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника

На този ден не може да се забавлявате, да правите шумни събирания или да пиете алкохол. Не трябва да ядете млечни и месни продукти. Почистването на къщата е забранено.

Сред нашите предци е имало много интересни знаци за този ден. Едно от гаданията е свързано с водата на реката  - ако тя е спокойна - зимата ще бъде лека, но ако реката е бурна, очаква се мразовита зима. Ако падне сняг и веднага започне да се топи - такова ще бъде времето още 10 дни. Ако още не е паднал сняг, очаква се мека зима.

Андреевден, както още се нарича този празник, е бил важен ден за нашите предци. На този ден момите правят гадания за бъдещия си съпруг и предстояща женитба. Според една от традициите, момата трябва да излезе на улицата и да попита първия мъж, който срещне. Вярвало се е, че това ще е името на нейния бъдещ съпруг. Също така в народните традиции празникът се нарича още Мечкинден заради легендата, че Св. Андрей е покровител на мечките.

Вярва се още, че нощта срещу Андреевден, има силна магична сила и това, което ще си пожелаете ще се сбъдне. 

29 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

 

Този домашен хумус без тахан е истинско бижу на масата

Честваме голям църковен празник на 11 декември – традиции и обичаи

Лесна содена питка без месене за Бъдни вечер

Как да си направим течен сапун от остатъците от твърдия?

Как да сготвим перфектния крем карамел?

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес