Богородичният пост, известен още като Успенски пост, е един от най-важните периоди в живота на вярващите. Всяка година той предшества големия религиозен празник - Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица, който винаги се пада на 15 август. Великият пост е специално време, когато вярващите се ограничават в храната и се пречистват духовно чрез молитва.
Великият пост за Успение Богородично 2025: кога започва и колко дълго продължава?
Постът за Успение Богородично (известен като Богородичен пост) винаги продължава две седмици и завършва в деня, в който вярващите празнуват Успение на Пресвета Богородица (15 август). Това означава, че ще започне на 1 август и ще завърши на 14 август. Това е строг период, през който на вярващите е забранено да ядат животински продукти, включително месо, млечни продукти и риба. Препоръчително е да водят тих живот, да се молят повече и да ходят на църква.
От днес (1 август) започва Богородичният пост
Богородичен пост: Какво е разрешено да се яде (меню по дни)
В дните понеделник, сряда, петък може да се яде суха храна. Това означава, че са разрешени са само сурови растителни храни, като плодове, зеленчуци, хляб, ядки, сушени плодове и мед. В понеделник, сряда и петък не се яде никаква готвена храна.
В дните вторник и четвъртък е разрешена готвена храна без олио (каша, супи, задушени и печени зеленчуци).
В дните събота и неделя се допуска консумацията на готвена храна с добавено олио, а понякога е разрешено и малко вино.
Важно е също да се отбележи, че рибата е разрешена само на празника Преображение Господне (6 август), а в другите дни на Великия пост рибата и морските дарове са забранени.
Кой не може да спазва поста?
Постът е важен период за всички вярващи, но ако може да навреди на здравето, тогава свещениците съветват да не се спазва. В случая е по-добре човек да се въздържа от постене. Например, препоръчва се деца под 14-годишна възраст да се въздържат от Поста за Успение Богородично, тъй като се нуждаят от балансирана диета, необходима за здравето и растежа им.
Възрастните и тежко болните хора, бременните и кърмещите жени също не трябва да се придържат към никакви диетични ограничения. Те са освободени от поста. Ако извършвате тежка физическа работа, гладуването трябва да се избягва - това означава, че е по-добре да не постите.
Църквата припомня, че постът не е просто ограничение в диетата, а период на пречистване на мислите и душата.
Богородичен пост 2024: Кога започва и какво се прави