Орхидеите имат незаслужена репутация, че са трудни за поддържане, но това далеч не е така за всички видове. Всъщност, ако научите малко повече за растението, е много лесно да ги поддържате здрави. И дори да ви се струва, че орхидеята е изсъхнала или умряла, тя може да бъде съживена многократно.
Още: Кога е построен първият панелен блок в България
Още: Как да изберем"правилния" за нас етаж в един блок?
Различните орхидеи имат много различни нужди в зависимост от тяхната широка морфология. Епифитите растат върху други растения, без да получават храна. Тези растения растат например върху кората на дърветата, имат въздушни корени и са разработили алтернативни методи за получаване на вода и хранителни вещества. Ако искате да научите как да съживите мъртва орхидея, присъединете се към нас в тази статия.
Защо орхидеите се влошават?
Тези растения могат да бъдат засегнати от различни проблеми, като изсушаване поради липса на вода или твърде много слънчева светлина, наводняване поради често и обилно поливане, изчерпване на листата или страдащи от различни вредители или болести.
Още: Змия в двора – зла поличба или символ на благоденствие?
Още: Кои са единствените бозайници, които снасят яйца
Как да съживим изсушена орхидея?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 юли /валутен калкулатор/
Орхидеята е растение от тропически произход, което изисква доста висока влажност на околната среда. В умерения климат орхидеята обикновено изисква седмично поливане, което поддържа определено ниво на влага в субстрата между тях, увеличавайки честотата през топлите месеци. Когато това не се случи, орхидеята започва да изсъхва. Ако искате да възстановите мъртва орхидея, изпълнете следните стъпки:
Как да съживим сухи корени на орхидея?
И ако все още се съмнявате в корените на фаленопсиса, направете следното: използвайте мокър мъх от сфагнум, за да осигурите необходимата влага, както и пластмасова торбичка, за да създадете парников ефект, който ви подхожда най -добре. За да направите това, извадете орхидеята от саксията и почистете корените й.
Още: Как да намерим контролната цифра на нашето ЕГН
Още: Как да изселим безплатните пернати наематели от балкона си?
Използвайте добре дезинфекциран секатор, за да премахнете сухи, тъмни или така наречени „удължени“ корени.
Пригответе съд с топла вода и добавете към него специално средство за вкореняване на орхидеи, след което накиснете растението за час.
Поставете мъха сфагнум, напоен с вода (в ъгъла на торбата) в прозрачна пластмасова торба, която е по -голяма от орхидеята.
След час извадете растението от водата и леко напръскайте кореновата зона с фунгицид.
Поставете растението в торба, като се уверите, че корените са в ъгъла срещу мъха сфагнум.
Затворете торбата напълно, като внимавате да не смачкате растението.
Съхранявайте чантата на закрито, където е топло и добре осветено, но не на пълно слънце.
След такава реанимация растението ще има нови корени с около 2-3 сантиметра (обикновено след няколко седмици). След това можете да го трансплантирате. Много е важно да наблюдавате растежа му през това време, но без да отваряте опаковката.