Проблемът, свързан с неприятната миризма от краката, е както силно притеснителен за страдащия, така и отблъскващ за околните. Неприятната миризма от краката рядко е свързана с лоша хигиена. В повечето случаи говорим за заболяване – прекомерно и болестно изпотяване на стъпалата, гъбична инфекция или просто неправилна грижа за краката и обувките. Ето как никога повече да не ни миришат обувките, за да не се притесняваме да се събуем на гости.
Още: Знаете ли как се суши червен пипер
Още: Как да ни олекне след преяждане?
Ето как никога повече да не ни миришат обувките
- Никога не обувайте обувките с боси крака или с чорапи, които сте носили, свалили и миришат неприятно. Ако го направите дори за кратко, ще замиришат неприятно и самите обувки. Взимайте душ след прибиране у дома и тогава обувайте домашните чехли, за да не вмиришат и те и да се получи омагьосан кръг, при който неприятно миришещите чехли ще прехвърлят миризмата върху праните ви чорапи, на сутринта – и в обувките, ако се обуете със същите чорапи.
- Изнасяйте обувките да се проветряват на терасата веднага, щом се приберете в дома си. Ако са влажни, ако краката ви са се изпотили в тях, подобно проветрение ще помогне значително и ще предпази обувките ви от зловонни миризми.
- Доверете се на продукти за лична хигиена за краката като спрей против неприятна миризма, крем против изпотяване, парфюм за стъпалата и др.
- Поддържайте ноктите си къси и забравете за педикюра. Под дългите нокти лесно се задържат мръсотия, бактерии и други нежелани „гости“, което води до лошата миризма на краката ви, а след това и на обувките очаквана.
- Снабдете се със спрей за обувки против лоши миризми и го използвайте всеки ден.
- Не носете едни и същи обувки два поредни дни. Дайте време на тези, които сте свалили току-що, да изсъхнат, да се проветрят, а след това е ред на спрея за приятно ухаещи крака и обувки. Мокрите обувки са идеална среда за размножаване на бактерии, тъй като улавят потта и влагата, създавайки среда за развитие на бактерии. Ето защо изсушавайте ги веднага, щом се приберете.
- Не носете евтини обувки. Купувайте най-скъпото, което може да си позволите. Евтините обувки често са направени от кожа с ниско качество и освен че миришат неприятно, те представляват и риск за здравето и могат да причинят обриви и алергични реакции. Често подобни обувки мириша лошо, дори да не сте ги носили именно защото кожата им е с ниско качество.
- Не се притеснявайте да посетите лекар, ако проблемът не може да бъде решен с тези съвети. Понякога причината е здравословна – гъбична инфекция например, нуждаеща се от диагностика и лечение.
- Не се тревожете прекалено, търсете решение, но не превръщайте миризливите обувки в трагедия. Не сте единствените, много хора страдат от този проблем и ще ви разберат. Бактериите, които се намират на краката ви, са виновниците за неприятната миризма на обувки. Тези бактерии произвеждат органични киселини - метанетиол, изовалерианова киселина и пропанова киселина като отпадъчни продукти и въпреки че не са вредни сами по себе си тези бактерии, те причиняват лоша миризма на краката, а от тях и на обувките.
- Всеки път, когато обувате нови обувки, правете го с чисти крака и чорапи. Много бързо ще замиришат зловонно новите обувки, ако ги обуете с миризливи чорапи.
- Трик от кухнята на баба: Ето как никога повече да не ни миришат обувките с трик от бабината кухня – използвайте сода за хляб. Тя се оказа универсално решение – от почистване на фугите в банята през избелване на зъбите до неутрализиране на лошата миризма на обувките. Смесете ¼ чаша сода, ¼ чаша бакпулвер и ½ чаша царевично брашно. Добавете няколко капки от любимото етерично масло към содата и поръсете щедро обувките вътре в тях. Оставете за една нощ. На сутринта изчеткайте. Стелките може и да изперете.
Още: Ежедневни грешки, които карат обувките ви да миришат лошо: Ето как да ги поправите
Още: Какви особености има в отглеждането на босилек през зимата?
Още: Невролог: Мозъкът може да сбъдне желанията ви - само 3 думи ще променят живота ви
Как да поддържаме чисти белите обувки през есента?
Първото впечатление е най-вярно: Какво ще каже психиатърът за вас по обувките ви?
Още: Бъдни вечер: Традиционно меню и значение на ястията
Още: Класиката на класиките: Трик номер едно за домашното пържено кюфте