Интересни факти за зимното слънцестоене

20479
Интересни факти за зимното слънцестоене
Снимка: Pixabay.com

Нашият свят зависи от светлината на огромна звезда, наречена Слънцето. Ако не обичате да се събуждате и да заспите в тъмнина, зимното слънцестоене е за вас!

„... Зимното слънцестоене е астрономическо явление. Проявява се, когато наклонът на оста за въртене на Земята в посока Слънцето, придобие най-голяма стойност ... "

Интересни факта за зимното слънцестоене

В деня на зимно слънцестоене не се препоръчват шумни тържества, прием на алкохол, вредни и мазни храни.

Най-късият ден и най-дълга нощ в годината традиционно се падат на 21 или 22 декември. Още от времето на примитивните хора този астрологичен феномен има голямо символично значение.

Активността на Слънцето в този ден е минимална, а енергията му - изключително мощна. Езотериците предупреждават, че енергията в тези дни оказва голям натиск върху хората.

Предлагаме да разберем, какво представлява зимното слънцестоене от гледна позиция на Астрономията, какво историческо и културно значение има този ден, както и какво може и какво не трябва да се прави на този ден.

В допълнение към това ще ви напомним за основните обреди и ритуали, както и за основните знаци, които се предават от поколение на поколение.

Зимно слънцестоене като астрономическо явление

Зимното слънцестоене, на първо място, е астрономично явление, което се случва, когато наклонът на оста на въртене на Земята в посока от Слънцето придобие най-голяма стойност. Сезонното значение на слънцестоенето през зимата е, в това че постепенното удължава нощта и скъсява деня Земята тръгва „в обратна посока“. В зависимост от смяната на календара зимното слънцестоене настъпва на 21 или 22 декември в Северното полукълбо, а на 20 или 21 юни в Южното полукълбо.

Историческото и културното значение на зимното слънцестоене

Историците отбелязват важната роля на зимното слънцестоене в живота на една примитивна общност. Още във времето, когато хората не били сигурни в добрата подготовка за зимата и възможността да я оцелеят. В историята периодът от януари до април наричан още гладни месеци. Голямата част от добитъка, по това време е заклан, защото в зимата нямало, с какво да го хранят. Ето защо зимното слънцестоене било единственият период от годината, когато най-много се консумирало прясно месо. Оттогава, на зимното слънцестоене започна да се обръща специално внимание. Много нации, базирани на зимното слънцестоене, са разработили циклични календари. В гръцката митология се споменават и зимните и летните слънцестоенета, с които били свързвани боговете.

Как се чества зимното слънцестоене по света

Древните римляни от 17 до 23 декември почитали бога на земеделието - Сатурн. Тези дни хората спирали всичките си дела, а ученици излизали във ваканция.

Древните германци вярвали, че именно на този ден се е преродил Царят на дъба, който затопля замръзналата земя и дава живот на семената в почвата. В знак на уважение хората правели огньове, тъкали кошници с растения и ушивали жито.

Индийците нарекли зимното слънцестоене Санкранти. На този ден те палили огньове, пламъкът на които наподобявал лъчите на Слънцето.

Китайците също така вярвали, че зимното слънцестоене поражда нов цикъл, така че на този ден те си почивали и сервирали големи маси и софри.

В Шотландия има традиция да се пуска горящо „колело“, символизиращо слънцестоенето. Шотландците мажели цевта с катран, подпалвали и пускали от хълм, от който приличал на огнена звезда.

Какво не можете да направите на зимното слънцестоене

В деня на зимното слънцестоене се препоръчва да се въздържате от шумни тържества, прием на алкохол, вредни и мазни храни. Астролозите също препоръчват да не бъдете алчни, но и да изплатите всичките си дългове, преди зимното слънцестоене.

Отделно място в най-краткия ден от годината е отделено за почистване на къщата. Астролозите съветват да не посрещате този ден в мръсен дом, в противен случай проблемите ще преследват през цяла година. Време е да се отървете от стари, счупени и ненужни неща. Същото се отнася и за отношенията с хора, с които общуването не с радост.

Какво мога да направя на зимното слънцестоене

Астролозите съветват този ден да вземете важни решения и обещания или да започнете нов бизнес. Ако търсите работа - направете резюме; Ако искате да отслабнете, изберете меню за седмицата, което ще отговаря на вашите цели. Съществува и поверие, според което енигмата в зимното слънцестоене ще бъде изпълнена.

Освен това в този ден те съветват да облечете коледното дърво, като изберете играчки, които въплъщават вашите мечти. Късметите също няма да ви навредят. Също така е препоръчва да видите рано слънцето.

Обреди и ритуали в деня на зимното слънцестоене

Ритуал за изпълнение на желание:

Желанието се поражда, преди зори. Необходимо е да се обърнете на изток и да погледнете в посоката, където изгрява Слънцето. Благодарете на Слънцето за всички хубави неща в живота, помолете за помощ догодина. Направете желанията, опитайте се да споменете възможно най-много подробности. След това си представете, че желанието вече е изпълнено, след което се настройте на положителното. На този празник е добре да отправите желания, които включват обновяване на живота, привличане на нещо ново.

Пречистващ ритуал:

Напълнете ваната с топла вода, добавяйки морска сол. Поставете няколко свещи (нечетно число), като изключите електрическата светлина. Пригответе приятна музика за релакс - например звуците на природата или етническата музика. Легнете във вана в банята и си представете, че тялото ви е тежко, натоварено пт грижите през изминалата година. След това си представете, че водата и солта отнемат всичките ви проблеми. Потопете се във водата, като си представите, че с нея всичко зло ви напуска.

Интересни факти за зимното слънцестоене

На този ден слънцето изгрява най-ниско над хоризонта.

Зимното слънцестоене е най-краткият ден в годината, който продължава малко повече от 8 часа.

От деня на зимното слънцестоене и чак до 21 юни, когато денят ще се увеличава, а нощта ще намалява.

В различни години зимното слънцестоене може да настъпи в различни дни.

По време на слънцестоенето небесното светило почти не променя курса си. Визуално се появява във всеки ден на едно място, както е и името „слънцестоене“.

За много нации, в които зимното слънцестоене е празник, който отбелязват началото на нов живот.

Зимно слънцестоене: знаци

Вали дъжд във влажната пролет.

Слънцето е ясно, сияещо - Новата година е мразовита, мрачна и има слана по дърветата - в новогодишния ден е облачно, но с размразяване.

Ако отрязаните черешови клонки цъфтят до Коледа, ще има много плодове.

Спокоен, безветрен ден е вещание за добра реколта от овошки.

Ако има мраз по дърветата - през следващия сезон си струва. Ще има много зърно.

Зимно слънцестоене - напомняне колко сме благодарни на Коперник

Английската дума "solstice" (слънцестоене) идва от латинската solstitium , което означава "точката, когато слънцето е неподвижно". Преди астрономията на Ренесанса Николай Коперник, бил първият, който обявил хелиоцентричната система на света.

Хората вярвали, че Земята е неподвижна и Слънцето се върти около нея. Използване на думата „слънцестоене“ е красиво напомня за това как нашите познания за света са напреднали благодарение на средновековните мислители, които безспорно допринесли статукво.

Така днес говорим свободно за зимно слънцестоене!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Учени казаха защо са нужни заместители на солта

Четири вътрешни нагласи, които постоянно ви пречат да постигнете успех

Мъжете с тези 6 редки качества стават най-добрите съпрузи

Как се пише: съкровено или съкровенно?

Какво трябва да знаете за живота на вече събудилите се кърлежи?

6 психологически лайфхака, които работят твърде добре във ваша полза

Ако искате да живеете до 100 години, пийте тази чудотворна напитка всеки ден

Малко известни факти за морковите, които ще ви изумят

Фина пролетна билка с интересни ползи за организма

Зодиите, които имат невероятни умения да флиртуват

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com