Лекар разкри какво ще се случи, ако прекаляваме с прегоряла храна

26 март 2023, 11:33 часа

Месо на скара, пържени котлети, препечен тиган или пържени картофи с масло - кой не обича да се наслаждава на тези вкусове от време на време? 

Още: Стихотворение на деня, 10 май, от Елисавета Багряна

Още: 10 май: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Оказва се, че изгорялото, което се случва да се появи върху храната, която приготвяме, съдържа силно токсично съединение, което в дългосрочен план оказва отрицателно въздействие върху организма ни. Каква е опасността от консумацията на изгоряла храна и какви количества са опасни?

Акриламид - какво представлява?

Акриламидът е органично съединение, което се образува в резултат на термичната обработка на храната (пържене, печене) на продукти, съдържащи въглехидрати. 

Още: Нова класация определи топ пет държави с най-красивите жени

Още: Започна LUNAR 2025: Светлинното шоу на София (СНИМКИ)

Когато храната се приготвя при температура над 120 градуса по Целзий, в нея протичат реакции между аминокиселини и захари. При високи температури външната повърхност на храната става кафява, това се случва с пържено месо, чипс, хляб или дори зеленчуци, което може да е привлекателно от гледна точка на вкуса и аромата, но се оказва, че именно в изгорялата част на храната се съдържа опасният за човека акриламид.

Какъв е реалният риск от рак, ако ядем препечени филийки или картофи?

Акриламид - в кои продукти се съдържа?

Този химикал може да бъде открит в чипса и в хляба, наред с други неща. Намира се и в цигарения дим, боите, лепилата и лаковете. Дори привидно здравословни продукти могат да съдържат акриламид - какао, черен шоколад и дори детски зърнени закуски. 
Храните, които приготвяме с олио или топлина и които са били изгорени, със сигурност съдържат този химикал и трябва да се внимава особено за тях.

Още: Това цвете е мощен магнит за любов, ако го поставите на терасата

Още: Кои цитати от Радой Ралин е хубаво да си припомняме от време на време

Акриламид - вреден невротоксин

Акриламидът сам по себе си е невротоксин, което означава, че когато се приема в големи количества, той причинява увреждания в мозъка, водещи до разрушаване на нервните клетки. 
Високите му нива в организма могат да причинят слабост, мравучкане и изтръпване на горните и долните крайници. Могат да се появят и проблеми с равновесието и двигателната координация. 

След медийна истерия за канцероген в храните – съвет да готвим по-бавно

Акриламид - канцероген

Изследванията показват, че акриламидът е съединение, което причинява рак на храносмилателния тракт. Това е вещество, което се отлага в тъканите за много дълго време - то има способността да се свързва с ДНК, което води до мутации в клетките. 

Акриламидът има неблагоприятно въздействие върху сърцето и предизвиква възпаления в целия организъм.

При изследвания, проведени върху мишки, приемът на големи количества акриламид предизвиква тумори на щитовидната жлеза, простатната жлеза и матката. Настъпили са и клетъчни мутации в белите дробове и кожата.

При хора, които са натрапчиви пушачи и консумират големи количества храна, обработена при високи температури, резултатите от биомаркерите, чувствителни към токсичните ефекти на акриламида, са по-високи, отколкото при непушачи, които избягват консумацията на големи количества пържена или печена храна.  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес