Нигериец математик откри решение на задача за 1 млн. долара

20611
Нигериец математик откри решение на задача за 1 млн. долара
Снимка: Thinkstock/ Guliver

Нигерийски математик е заявил, че е намерил решението на една от списъка от седем математически "Задачи на хилядолетието" (Millennium Prize Problems) на Института Клей, който дава по 1 млн долара за решение на всяка, съобщава offnews.bg.

Става дума за т.н. хипотеза на Риман, върху чието доказателство математиците от цял ​​свят работят повече от 150 години.

Млад бургазлия стана математик номер едно в света

Ученикът от математическата гимназия в Бургас Константин Гаров покори поредния връх в света на числата стана най-добрияматематик за въз...

Математикът е професор Опиеми Енох (Opeyemi Enoch) от Нигерийския Федерален университета в град Ойе-Екити, съобщава ВВС.

След справка в Wikipedia можем да научим, че хипотезата на Риман е формулирана от Бернхард Риман през 1859 г. и оттогава нито е отхвърлена, нито потвърдена Самата хипотеза е построена около математически обект, наречен дзета-функция, която е свързана с простите числа, т. е. с числата, които нямат делител, освен себе си и 1 (например, 17 или 29).

Разпределението на простите числа сред естествените числа е отчасти подредено и отчасти случайно. Изследването на това разпределение засяга най-дълбоките въпроси на съвременната математика, както и много области на "реалния" свят, като криптографията или квантовата механика.

Риман е открил, че броят на простите числа, които не надвишават - функцията на разпределение на прости числа, означена с се изразява чрез разпределението на така наречените "нетривиални нули" на дзета функцията. Звучи сложно и е така, но през 2004 година известният математик и популяризатор на науката Джон Дербишир издава книгата "Prime Obsession" ("Просто мания" или "Мания по простите числа"), която получава в същата година наградата на математическата Асоциация на САЩ и наградата "Ойлер". В предговора й авторът твърди, че ако някой не разбере хипотезата на Риман, след като прочете неговата книга, никога няма да я разбере. (обещаваме в най-кратко време да преведем откъси от нея).

На косъм от златния медал - и заради разлики в превода

На 15 август в Сингапур се проведе състезанието по математика Singapore International Mathematics Olympiad Challenge (SIMOC), където уч...

Нигерийският математик е представил своето доказателство на хипотезата пред колегите си във Федерален университета в град Ойе-Екити. Пресслужбата на университета потвърди правилността на доказателството. По-рано, математикът, както се съобщава от института, е работил по моделиране на системи, които позволяват на звука да произвежда енергия.

От математическия институт Клей (Кеймбридж) смятат хипотезата на Риман за недоказана. От там заявяват, че за да се потвърди постижението, трябва то да се публикува в международното списание с висок импакт фактор (висока репутация) и да се верифицира (провери) от научната общност, съобщава CNN.

През 2014 г. казахстанският учен Мухтарбай Отелбаев, доктор на физико-математическите науки и директор на Евразийския математически институт, заяви, че е намерил решение на друга "задача на хилядолетието" - съществуването и гладкостта на решението на уравнението на Навие - Стокс, но работата на казахския математик не издържа проверката.

Последния път, когато една от седемте "Задачи на хилядолетието" , доказателство за хипотезата на Поанкаре е решена през 2002 г. от руския математик Григорий Перелман. Откритието е признато от международната научна общност, но Перелман отказва наградата в размер на 1 млн долара, присъдена му през 2010 г. от Института по математика Клей.

Можете ли да разрешите този математически проблем, който подлуди цяла една държава?

Въпрос, зададен към млади математици в Сингапур, се оказа толкова проблемен за телевизионния водещ Кенет Конг, че той се принуди да го ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com